Niezłomny Anioł

Niezłomny Anioł
reż. Arkadiusz Gołębiewski

Dla współtowarzyszy broni – „Ewa”, „Lala”; dla mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – miłość jego życia; dla badaczy historii Polski i polskich patriotów – kobieta symbol, i to w wielu wymiarach. Lidia Lwow-Eberle 14 XI 2020 roku obchodzi swoje 100 urodziny obejrzyj film i posłuchaj wspomnień tej niezwykłej postaci

W 1939 r. tuż po agresji sowieckiej na Polskę została nauczycielką w gminnej szkole w Kupnie nad jeziorem Narocz. Latem 1943 r. wstąpiła do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej dowodzonego przez ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. Kmicic. Po rozbiciu jej oddziału przez sowiecką partyzantkę przystąpiła do V Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko. Jako sanitariuszka brała udział w wielu bitwach brygady z Niemcami a później ze zgrupowaniami partyzantki sowieckiej.

Aresztowana razem z mjr. „Łupaszką” w czerwcu 1948 r. w Zakopanym, została skazana na karę dożywotniego więzienia. Zwolniono ją na mocy amnestii z kwietnia 1956 r. Wolność odzyskała w listopadzie, mając 36 lat. Rozpoczęła studia archeologiczne na Uniwersytecie Warszawskim…

Od wielu lat zaangażowana jest w działalność Światowego Związku Żołnierzy AK. W 2006 roku została odznaczona przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uzyskała awans oficerski do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.

W zasobie Archiwum IPN przechowywana jest dokumentacja ze śledztwa i procesu Lidii Lwow-Eberle, a także materiały wytworzone w okresie odbywania przez nią kary pozbawienia wolności w więzieniu w Inowrocławiu.