Dzień drugi retrospektywy w Lublinie, czyli 26 lutego rozpoczął pokaz filmu w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego pt. Kochankowie z Lasu.
O godzinie 10.00 w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie pojawił się reżyser i Dyrektor Festiwalu w jednym, czyli Arkadiusz Gołębiewski, Jacek Karczewski- Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Weronika Prażmo laureatka konkursu Młodzi dla Historii Przedstawiciele wydziału kultury miasta Lublin, dyrekcja szkoły, nauczyciele i ogromna ilość młodzieży.
Wśród zaproszonych gości pojawiła się także pani Marianna Krasnodębska pseudonim „Wiochna”, uczestniczka ruchu oporu, nagrodzona orderem Sprawiedliwa wśród narodów Świata, pani Krystyna Marczewska żona żołnierza oddziału Szarugi.
Pokazany został również dokumentalny film Weroniki Prażmo pt. Dar męstwa, w którym autorka opowiada historię księdza Szczepańskiego. Człowieka , który za wolność ducha i słowa był przez komunistów torturowany w niewyobrażalny dla przyzwoitego człowieka sposób.
Obydwa filmy wywołały duże poruszenie.
Młodzi ludzie podkreślali, że najbardziej dla nich zaskakująca była siła miłości, szacunek między bohaterami. Większość uczestników była poruszona lojalnością i konsekwencją działań bohaterów „Kochanków z Lasu”. „Historia oparta na faktach zmusza do myślenia”-jak powiedział jeden z widzów.
Po filmach i zażartej dyskusji z publicznością, nastąpił kolejny punkt programu: Prezentacja o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Tę część poprowadził pan Jacek Karczewski-dyrektor placówki. Ja powiedział: „W muzeum najważniejsza jest historia zwykłych ludzi”
Po tym panelu w Galerii Radia Lublin odbył się wernisaż wystawy pt. Twarze Polski, gdzie autor Arkadiusz Gołębiewski zebrał materiał fotograficzny dokumentujący postaci jego rozmówców, ludzi , którzy uczestniczyli w walkach powstańczych w trakcie II Wojny Światowej a potem walczyli z okupantem rosyjskim.
Późnym popołudniem w siedzibie IPN w Lublinie został pokazany film Ewy Szakalickiej pt. Podwójnie wyklęty. Dokument dotyczący wciąż nie nagłośnionej prawdy historycznej o kapitanie Romualdzie Rajsie pseudonim „ Bury”. W panelu dyskusyjnym oprócz autorki wzięli udział m.in. Jacek Karczewski Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Michał Ostapiuk-historyk , autor książki o „Burym”. Temat wzbudził takie zainteresowanie, że dopiero konieczność zamknięcia budynku IPN wymusiła na uczestnikach koniec rozmów.