Retrospektywy Festiwalu NNW w Łochowie. Pokaz filmu nagrodzonego Złotym Opornikiem

Filmy o bohaterskich żołnierzach Armii Andersa, pierwszych dniach oblężenia Warszawy czy historii tylko 15 dni chwały Żwirko i Wigury; wystawa o Misiu Wojtku, spotkanie z bohaterami oraz warsztaty dla młodzieży – to najważniejsze wydarzenia Retrospektyw Festiwalu Filmowego NNW w Łochowie w dniach 21 i 22 października. 

Zaczynamy Retrospektywy o 9-tej w piątek 21 października w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie. Młodzież będzie mogła przez cały dzień oglądać naszą autorską wystawę „O Misiu Wojtku”. To pretekst nie tylko do opowieści o tym niezwykłym kapralu, ale także do zainteresowania młodych ludzi historią Armii Andersa i pokazanie szklaku, który przeszli żołnierze generała w czasie II Wojny Światowej. Przy okazji przybliżymy postać majora Wiesława Antoniego Lasockiego – pochodzącego z Ciechanowa żołnierza Armii gen. Andersa, który jako pierwszy spisał historie Misia Wojtka.

 O 9:30 zaprosimy uczniów na pokaz filmu „Obrońcy Poczty” i spotkanie z reżyserem dokumentu Damianem Wentą. Po projekcji odbędą się warsztaty filmowe, które poprowadzi reżyser, operator i dokumentalista, autor ponad 30 filmów – Waldemar Czechowski. 

W sobotę 22 października Retrospektywy Festiwalu NNW przenoszą się do Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie. Zapraszamy od godziny 17:00. Wydarzenie rozpocznie otwarcie wystawy „O Misiu Wojtku”. 

O 17:15 ruszy panel filmowo – dyskusyjny, w czasie którego można będzie zobaczyć trzy filmy pokazywane i nagradzane w tym roku podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni: „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” w reż. Piotra Kloca, „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka oraz nagrodzony Złotym Opornikiem w konkursie Dokument Polski film „1939.Oblężenie Warszawy” w  reż. Eugeniusza Starky’ego. 

Retrospektywy to nie tylko dyskusje, wystawy czy projekcje filmów, które można było zobaczyć w tym roku w Gdyni, ale także spotkania z lokalnymi bohaterami i okazja do uhonorowania tych, którzy walczyli o naszą wolność a także tych, którzy w tej walce pomagali, cichych bohaterów drugiego planu. Nie inaczej będzie w Łochowie. Podczas uroczystej Gali Retrospektyw Festiwalu NNW, która rozpocznie się o 20:30 wręczymy Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Galę zakończy koncert pieśni w wykonaniu Tolka Jabłońskiego oraz bankiet. 

Przez cały dzień w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie można będzie oglądać wystawę „O Misiu Wojtku” a także zapoznać się z propozycjami na stoiskach wystawowych, historycznych i militarnych przygotowanych przez Piotra Karsznia i Archiwum Akt Nowych. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest WOLNY!

Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.