Realizacja filmów w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej

Trwa realizacja filmów dokumentalnych w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej. Finał projektu 6 listopada w Lublinie.

Pacyfikacja wsi Zbędowice koło Puław, gdzie w 1942 roku Niemcy brutalnie zamordowali blisko 90 osób (również małe dzieci); Janusz Krupski – lider studenckiej opozycji na KUL lat 70 – tych i twórca podziemnego pisma „Spotkania”, który zginął w katastrofie smoleńskiej; “Morwa” Marian Pawełczak – żołnierz Podziemia Niepodległościowego na Lubelszczyźnie, Zaporczyk; a także portret porucznika Pawła Walczaka – przedwojennego kierownika szkoły w Czułczycach zamordowanego w Katyniu – to tematy filmów, które realizują uczniowie z województwa lubelskiego w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej Młodzi Dla Historii. Uczniowie nakręcili już zdjęcia. Od 4 do 6 listopada czekają ich warsztaty studyjne, nauka montażu nakręconego materiału i budowania dramaturgii. 6 listopada filmy zostaną zaprezentowane w CSK w Lublinie. Najlepszy z nich zostanie nagrodzony.

Dokumenty powstają w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej i akcji „Pokaż nam swojego bohatera”. Akademia to projekt skierowany do uczniów i studentów. Jej celem jest zaangażowanie młodzieży w poznawanie historii, postaci znaczących dla ich społeczności a także rozwijanie zainteresowania sztuką filmową i nauka robienia filmów. Inspiracją do stworzenia dokumentu mogą być rodzinne drzewa genealogiczne, dawne fotografie, domowe archiwa, ciekawostki z regionu.

„To jest zinstytucjonalizowanie działań prowadzonych w ramach projektu #Młodzi dla historii, który Stowarzyszenie Scena Kultury realizuje od 11 lat. MDH działa zarówno w ramach festiwalu NNW w Gdyni jak i Retrospektyw, które organizujemy w całej Polsce. Zrodziła się jako jeden z elementów Festiwalu w 2011 roku ale na przestrzeni lat wypracowała sobie niezależność. Teraz idziemy krok dalej powołując Młodzieżową Akademię Filmową”- mówi prezes Stowarzyszenia Scena Kultury oraz dyrektor festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

„Chcemy sprofesjonalizować nasze działania kierowane do młodzieży licealnej i studentów. Do tej pory bardziej inspirowaliśmy powstawanie projektów filmowych i udostępnialiśmy miejsca gdzie mogły być one prezentowane i nagradzane. Teraz intensywnie ruszamy z pracami warsztatowymi z młodzieżą, kierowanymi do zainteresowanych pracą operatora, reżysera, montażysty, scenarzysty. Dlatego duży nacisk chcemy kłaść na to, żeby warsztaty prowadziły osoby z dużym doświadczeniem filmowym i akademickim” – mówi Gołębiewski.

Jak zaznacza, dzisiaj młodzież potrafi czasem o wiele lepiej od dorosłych posługiwać się technologią i należy tę wiedzę wykorzystać i prawidłowo ukierunkować. „Uczymy szukać i rozumieć tematy, pokazujemy gdzie je znajdować. Dzisiejsze pokolenie nauczone jest form opowieści z gier komputerowych, bajek, seriali na platformach, filmach nagrywanych na TikToka. To duży kapitał, ale i pułapka. Młodzi ludzie stali się zakładnikami schematów produkowanych przez ogromne koncerny światowe. Chcemy nauczyć wychodzenia poza schematy, pobudzić niezależne myślenie. Młodzież nagrywając filmy najczęściej bawi się technologią. My chcemy pokazać, że technologia nie zastąpi budowania opowieści językiem dramaturgii filmowej, tylko ją wspomaga, rozwija. Dlatego warto łączyć jedno z drugim” – dodaje Arkadiusz Gołębiewski.

Od sierpnia projekt Młodzieżowej Akademii Filmowej jest realizowany w szkołach na terenie województwa lubelskiego przy współpracy z Marszałkiem Województwa Lubelskiego i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Bierze w nim udział młodzież ze szkół w Puławach, Lublinie i Czułczycach pod Chełmem. Uczniowie w każdej ze szkół pracują nad jedną, związaną z lokalną historią czy bohaterem, etiudą filmową. Po kilkumiesięcznym etapie wyboru tematów, omawiania scenariusza, pracach merytorycznych, przyszedł czas na działanie. Od 27 do 29 października trwała realizacja zdjęć i warsztaty filmowe pod okiem i przy pomocy profesjonalnej ekipy produkcyjnej.

Finalny etap nastąpi od 4 do 6 listopada. Będą to prace w zaimprowizowanym studiu telewizyjno-filmowym, prace przy montażu filmów i zakończenie produkcji krótkich etiud dokumentalnych. Przy okazji uczniowie zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu sztuki filmowej, nauczą się w pełni wykorzystywać możliwości jakie daje ogólnodostępny sprzęt multimedialny. Projekt zwieńczy uroczysta gala w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 6 listopada 2021 roku, gdzie  powstałe cztery filmy będą miały swoje premiery. Na tym etapie zostanie też wyłoniony i nagrodzony najlepszy z nich.

Młodzież kręci cztery filmy dokumentalne, na tematy, związane z ich rejonem czy szkołą:

  • Mord w kolonii Zbędowice pod Puławami. Młodzież z II LO w Puławach realizująca film, rozmawia z mieszkańcami Zbędowic, pokazuje jak historia o tragicznych wydarzeniach jest w tym miejscu wciąż żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
  • Sylwetka zmarłego w tym roku w czerwcu pułkownika Mariana Pawełczaka „Morwa z Lublina”, żołnierza AK, Zaporczyka. Lubelska SP nr.1, której uczniowie realizują projekt, znajduje się na osiedlu gdzie mieszkał pan pułkownik. Był często gościem młodzieży, chętnie opowiadał jej o historii.
  • Janusz Stanisław Krupski – działacz opozycyjny w PRL, historyk, który skończył w Lublinie technikum, studiował na KUL. Młodzież z ZSS w Lublinie, w której uczył się Krupski, odwiedza miejsca związane z jego młodością, rozmawia z jego przyjacielem, pokaże powielacz, na którym były drukowane w Lublinie pierwsze numery niezależnego pisma „Spotkania”. Janusz Krupski zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
  • Porucznik Paweł Walczak, który został zamordowany w Katyniu. Paweł Walczak był  nauczycielem i kierownikiem  SP w Czułczycach w latach 1923-1935, dlatego to uczniowie tej właśnie szkoły postanowili nakręcić film o swoim lokalnym bohaterze.

Organizatorem Młodzieżowej Akademii Filmowej Młodzi Dla Historii 4-6 listopada w Lublinie jest Stowarzyszenie Scena Kultury.

Partnerem Wydarzenia jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Partnerami wspierającymi są Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Trzy Kropki z Lublina

Partnerzy Medialni: Radio Lublin, TVP 3 Oddział w Lublinie, wpolityce.pl, Czas Ciechanowa.