Polski świat filmu w żałobie. W wypadku zginął wybitny operator Arkadiusz Tomiak

Wielka strata dla polskiego filmu. Nie żyje Arkadiusz Tomiak – wybitny operator, zakochany w kinie. Pracował m.in. przy wielkich produkcjach historycznych Krzysztofa Łukaszewicza – „Karbali”, „Raporcie Pileckiego”, „Czerwonych makach”, a także przy „Legionach” Dariusza Gajewskiego – filmie pokazywanym i szeroko dyskutowanym na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Zginął tragicznie w nocy 10 czerwca 2024 roku w wieku 55 lat. Jego samochód został staranowany, jak podaje Rzeczpospolita, kiedy filmowiec był w drodze do rodzinnego Koszalina na festiwal “Młodzi i film”.

Żegnamy wykładowcę, nauczyciela, a przede wszystkim niezwykłą osobę świata filmu – czytamy w kondolencyjnym wpisie Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

“Karierę zawodową rozpoczął, pracując na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego “Cudowne miejsce”, “Grający z talerza” i “Szabla od Komendanta”, natomiast jego debiut jako autora zdjęć miał miejsce w 1997 roku w filmie “Przystań” w reżyserii Jana Hryniaka. W 2000 roku zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za zdjęcia do filmu “Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego” – czytamy na stronie PISF.

“Brak słów… Kocham Ciebie Przyjacielu. Bóg ma teraz radość z Twojego towarzystwa, my wielki żal i smutek po Tobie. Widzimy się po przerwie”.

– napisał na Facebooku reżyser Bodo Kox. Pogrążona w żałobie jest Łódzka Szkoła Filmowa:

“Informacja o tragicznej śmierci Arkadiusza Tomiaka jest dla nas prawdziwym wstrząsem. Składamy kondolencje Rodzinie naszego absolwenta”.

Arkadiusz Tomiak urodził się 20 lutego 1969 roku w Koszalinie. Ukończył Wydział Operatorski Szkoły Filmowej w Łodzi PWSFTviT w 1995 roku. Był autorem zdjęć przy ok 150 produkcjach w tym do filmów i seriali fabularnych, filmów dokumentalnych i spektakli telewizyjnych. Za zdjęcia do filmu “Dziewczyna z szafy” nagrodzony w 2013 roku złotą żabą w Konkursie Filmów Polskich podczas Camerimage Festival. Trzykrotnie nagrodzony w kategorii Najlepsze Zdjęcia podczas Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za zdjęcia do filmów: “Palimpsest”, “Statyści” oraz “Daleko od okna”.

Jak informuje Stowarzyszenie Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych, współpracował z takimi reżyserami jak: Jan Hryniak, Marcin Ziębiński, Krzysztof Krauze, Piotr Mularuk, Michał Rosa, Konrad Niewolski, Franco De Pena, Michał Kwieciński, Feliks Falk, Paweł Borowski, Juliusz Machulski, Ryszard Brylski, Bodo Kox, Ryszard Bugajski, Janusz Majewski, Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska, Jacek Bromski, Dariusz Gajewski, Krzysztof Łukaszewicz.

 

Źródło: Facebook.