Gdynia była zawsze oknem na świat. Na NNW dzisiaj podróżnicy i podróże do najdalszych zakątków globu. Spotkanie z człowiekiem, który w mrocznych latach komunizmu rzucił wyzwanie najgłębszemu kanionowi Ziemi. Jerzy Majcherczyk wraz z przyjaciółmi, młodzi studenci, wyruszyli na wyprawę życia Canoandes’79 i pokonali kajakami kanion Colca. Do dziś nikt tego wyczynu nie powtórzył. W czwartek na Festiwalu zobaczyć można wystawę o tej podróży, obejrzeć film „Gosspeed, Los Polacos” Adama Nawrota, i spotkać się z Jerzym Majcherczykiem oraz jego przyjacielem Markiem Kamińskim na panelu Zdobywcy Odkrywcy Patrioci.
Czwartkowa fabuła to m.in. „Sabina: torturowana z powodu Chrystusa, lata nazistowskie” Johna Grootersa, przewodniczącego jury w konkursie filmów fabularnych. Poruszająca historia o kobiecie, której naziści zamordowali całą rodzinę. Jednak ona zaryzykowała wszystko, aby podzielić się z nimi miłością Chrystusa. Polecamy japoński film „Winny” Yusaku Matsumoto – dramat społeczny opowiadający prawdziwą historię z początku ery internetu, kiedy Isamu Kaneko, twórca oprogramowania do udostępniania plików o nazwie „Winny”, został aresztowany i oskarżony o współudział w naruszeniu praw autorskich.
Z kolei akcja „Świętego” Sebastiana Buttnego dzieje się wiosną 1986 roku. Nocą z katedry gnieźnieńskiej zostaje skradziona figura świętego Wojciecha. Andrzej Baran, porucznik Milicji Obywatelskiej, zostaje przydzielony do najtrudniejszej sprawy, z jaką do tej pory musiał się zmierzyć w swojej karierze. Po filmie spotkanie z twórcami.
Festiwal Filmowy NNW to przede wszystkim filmy dokumentalne. Dziś pokazy dokumentów międzynarodowych. Polecamy „Sad dziadka” Karola Starnawskiego o młodej Polce, która wyrusza na wędrówkę przez Wołyń. Jej krewni zginęli podczas rzezi wołyńskiej w 1943 roku. Karolina wędruje pieszo, towarzyszy jej z kamerą ukraiński operator Oleksandr. Głos młodego pokolenia w procesie polsko-ukraińskiego pojednania. Po filmie spotkanie z twórcami.
„Pokojówka” Rafała Brylla to historia Ewy Waleckiej, więźniarki niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin (Majdanek), która pracowała m.in. jako pokojówka w domu komendanta obozu. W konkursie dokumentu polskiego zobaczymy m.in. „Wszystkie role Stanisława Barei” Mariusza Cieślika oraz „Pan Mecenas” Ewy Szakalickiej. Po filmie spotkanie z twórcami.
Będzie można też porozmawiać z byłym ambasadorem Mongolii w Polsce Ganbaatarem Adiya, który był prekursorem zmian demokratycznych w Mongolii.
Cały program przewidziany na czwartek zobaczyć można na stronie programu.
Zobacz Program NNW 15
Patronat Honorowy nad 15. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia
Festiwal został Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury
Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Partnerem Generalnym 15. Festiwalu NNW jest Energa z Grupy ORLEN
Za wsparcie festiwalu dziękujemy również: Grupie PZU, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji BGK, Fundacji Grupy PKP
Partnerzy Instytucjonalni Festiwalu: Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego, Polska Fundacja Narodowa, Archiwa Państwowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Patronem Medialnym Festiwalu jest Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio i Polskie Radio 24
Dziękujemy również pozostałym Partnerom i Patronom Medialnym