W niedzielę, czwartego dnia Festiwalu NNW zaprezentowano film „Stepinac – Kardynał i jego sumienie / Stepinac – Kardinal i njegova savjest” reż. Visnja Staresina. Film dokumentalny opowiada o chorwackim arcybiskupie Zagrzebia, bł. Alojzym Stepinacu, który był uwięziony 16 lat przez komunistów.
W projekcji w Muzeum Marynarki Wojennej wziął udział Ambasador Chorwacji, Tomislav Vidošević. Pan Ambasador wygłosił wykład na temat zmagań Chorwatów o niepodległość. W kolejnej części miął miejsce panel ekspercki z udziałem: dr Petr Blazek z Czeskiego Instytutu Badań nad Reżymami Totalitarnymi, dr Pal Atilla Illes, I radca, z-ca szefa misji Ambasady Węgier w Warszawie, Goran Andrjanić, publicysta z Chorwacji oraz prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego oraz red. Piotr Semka.
Panel moderował red. Jacek Karnowski.
Tomislav Vidošević, Ambasador Chorwacji w Polsce:
– Polacy i Chorwaci są bardzo podobni do siebie. Ze względu na trudną historię i podobną kulturę dobrze się rozumiemy. Dziś ważna jest nasza współpraca, prowadzona w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
W chorwackim narodzie kard. Stepinac już jest nie tyle błogosławionym, ile świętym!
prof. Jan Żaryn, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego:
– Pewne doświadczenia narodów chorwackich, węgierskich, czeskich i polskich są bardzo powszechne. Byliśmy bardzo związani z pontyfikatami J Św. Piusa XI i Piusa XII, którzy mieli dużą świadomość komunizmu. Bolszewicy mordowali kapłanów w latach 30-tych i wysyłali ich na Syberię. Kościół był tego niebezpieczeństwa bardzo świadomy.
Kard . Stepinac by mocno doświadczony komunizmem, a Kościół chorwacki atakowano metodami komunistycznymi.
Jeżeli mamy jakąś szansę uzdrowić Zachód, to dzięki doświadczeniu katolików w czasach komunizmu, którzy byli nieustępliwi, a jednocześnie nie skreślali człowieka.
Piotr Semka, publicysta
– Duchowieństwo było szczególną ofiarą komunizmu i hitlerowskiego narodowego socjalizmu. Antyklerykalizm XX wieku w Europie był stosowany na skalę upiorną. Kościół przeżył mnóstwo upokorzeń i zbiera się na płacz, gdy pomyślimy o skali prześladowań.
dr Pal Atilla Illes, I radca, z-ca szefa misji Ambasady Węgier w Warszawie
– Tradycje na Węgrzech i w Chorwacji są bardzo podobne. Kard. Stepinac był otwarty na modus vivendi z komunistami i miał w sercu dobro Kościoła.
dr Petr Blazek, Czeski Instytut Badań nad Reżimami Totalitarnymi
– Kościół na Słowacji był powiązany z narodowcami. Po II wojnie w Czechach Kościół katolicki cieszył się poważaniem, gdyż odmawiał współpracy z komunistami. Kościół dawał szansę władzy na nawrócenie.
Goran Andrianić, chorwacki dziennikarz, mieszkający w Polsce
– Dyskusja wokół bł. kard. Stepinaca, jest konsekwencją relacji pomiędzy Kościołem w Chorwacji a Cerkwią serbską.
Władza ustaszy przymusowo nawracało przymusowo Serbów na katolicyzm, co do dziś budzi ich zastrzeżenia.