Pokaz „Doliny bogów” i spotkanie z reż. Lechem Majewskim

W sobotę 26 września w Sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego miało miejsce wyjątkowe wydarzenie.

Przewodniczący Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych, Lech Majewski – zaprezentował swój premierowy, pełen symboliki film “Dolina bogów”. W produkcji występują znane gwiazdy Hollywood, takie jak John Malkovich czy Josh Harnett oraz najprawdziwsi Indianie z plemienia Navajo.

Po projekcji w Sali Warszawa reżyser wziął udział w spotkaniu z widzami.

Lech Majewski, reżyser filmu “Dolina bogów”:

– Życie ludzkie jest naszpikowane paradoksami. Zauważyłem zdumiewającą zbieżność wypowiedzi miliarderów, których spotkałem na swojej drodze. Otóż gigantyczne pieniądze stresują ich właścicieli, są obciążeniem. Krezusi mają liczne kompleksy, stale chcą zarobić więcej. Ponadto, panicznie boją się kidnapingu, co czyni ich wiecznie spiętymi, niespokojnymi.

Indianie z plemienia Navajo, do których dotarłem, byli niezwykle hermetycznym środowiskiem. Indianie żyją w nędzy, bez bieżącej wody, zasięgu komórkowego, prądu. Stele rozmawiają o śmierci, w sposób zupełnie spokojny i naturalny.

To, o czym chcę wspomnieć, to ich podejście do upływającego czasu. Indianie nie noszą zegarka, czas traktują nielinearnie – w przeciwieństwie do nas.