Po co nam Polska w dzisiejszych czasach i świecie otwartych granic? Jak przekonać innych na zewnątrz, że jest piękna, jej historia jest wyjątkowa. Jak projekt Polska przekazać następnym pokoleniom? Nad tym zastanawiali się na debacie podczas Festiwalu Filmowego NNW przedsiębiorcy Paweł Witaszek i Andrzej Goździkowski, reżyser filmu „Panna opętana” Maciej Pawlicki, prof. Jan Żaryn oraz Stefan Tompson – popularyzator polskiej historii w świecie. Debatę prowadził pan Michał Karnowski.
„Kryzys patriotyzmu widać nie tylko w Polsce, to jest zjawisko obecne na całym świecie, z tym że w Polsce jest ono wynikiem przetrzebienia polskiej inteligencji” – mówił Paweł Witaszek.
Maciej Pawlicki przypomniał słowa Romana Dmowskiego, który powiedział, że Polska tylko wtedy przetrwa gdy podstawą polskiego patriotyzmu będzie kultura wyższa Mickiewiczów i Słowackich ale równocześnie także kultura ludowa.”O państwie trzeba myśleć, jak o wspólnocie, która jest moja. Wspólnocie, która jest żywiołem. Patriotyzm to nie tylko groby przodków. To także niepodległość na codzień, w życiu prywatnym. Młodzi ludzie oczekują, że ich kraj dla nich będzie się starał poprawiać codzienność. W naszym filmie jest taki dylemat – brat, który chce być z imperium, z silniejszymi i siostra, która uważa inaczej i idzie na barykady”.
Przedsiębiorca Andrzej Goździkowski dodał, że państwo polskie powinno być też solidarne z przedsiębiorcami, przyjazne i opiekuńcze. Stwarzać im możliwości rozwoju. Ta lojalność wobec siebie powinna być obustronna.
„Po co nam Polska, czy tylko po to by rozpamiętywać przeszłość? To oczywiście stanowi tożsamość, ale nie zapominajmy, że żyjemy w obecnej politycznej i państwowej rzeczywistości” – mówił prof. Jan Żaryn – „Potrzebujemy dziś takich Piłsudskich czy Dmowskich, w moim mniemaniu bardziej Dmowskich”. Ważna jest, jak dodał, walka o gospodarczą i polityczną suwerenność a wojna, choć nie z użyciem armat, jest wpisana w życie państw i ich walkę o tę suwerenność właśnie.
Znany z popularyzowania polskiej historii za granicą, w internecie i mediach społecznościowych Stefan Tompson dodawał – „Po pierwsze musimy przekonać sobie, ze Polska jest piękna. Tymczasem my sami nie przepracowaliśmy razem wspólnej historii i nie skończyliśmy definiować Polski. Nie mamy wspólnej narracji – są dwa obozy, które opowiadają swoje wersje Polski i dlatego ta komunikacja na zewnątrz jest bardzo trudna”.
Pod koniec debaty dyskutowano z publicznością na ważny temat przekazu historycznego dla dzieci w wieku szkolnym oraz na temat budowania miłości do kraju już na poziomie podstawówki. „Patriotyzmu nie powinno się budować tylko na poczuciu obowiązku, ale także na poczuciu korzyści”- mówił Maciej Pawlicki.
Patronat Honorowy nad 15. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia
Festiwal został Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury
Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Partnerem Generalnym 15. Festiwalu NNW jest Energa z Grupy ORLEN
Za wsparcie festiwalu dziękujemy również: Grupie PZU, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji BGK, Fundacji Grupy PKP
Partnerzy Instytucjonalni Festiwalu: Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego, Polska Fundacja Narodowa, Archiwa Państwowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Patronem Medialnym Festiwalu jest Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio i Polskie Radio 24
Dziękujemy również pozostałym Partnerom i Patronom Medialnym