Plakat i hasło 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW

Prezentujemy państwu plakat jubileuszowego 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni, który odbędzie się w dniach 27-30 września 2023 roku. Jego autorem jest, podobnie jak w poprzednich latach, artysta Wojciech Korkuć, który mówi – “Są ludzie, których większość życia polega na wydostaniu się z kokonu zniewolenia”.

Plakat nawiązuje do hasła tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW:

„WOLNA POLSKA W WOLNYM ŚWIECIE”

„Mamy mocne hasło w tym roku. Mottem są słowa pierwszego patrona honorowego Festiwalu NNW Janusza Krupskiego z 1977 roku” – mówi dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

W artykule wstępnym pierwszego numeru „Spotkań. Niezależnego pisma młodych katolików” Krupski, pod pseudonimem Janusz Topacz, pisał jaki jest cel opozycjonistów tworzących pismo: “Wolna Polska w Wolnym Świecie”. Stawiał również warunek jego realizacji: “Bez niepodległości narodów Związku Radzieckiego nie odzyskamy i nie utrzymamy własnej niezależności”.

„Wracamy do tego hasła, które staje się w dzisiejszych czasach bardzo aktualne. Ten temat będzie widoczny w wielu filmach konkursowych tegorocznego Festiwalu bowiem tak samo swoją wolność rozumieją dziś twórcy m.in. z Bułgarii, Rumunii, Estonii, Litwy, Białorusi czy Czech” – mówi Gołębiewski. Na Festiwalu będzie podnoszony temat wołania o wolność Polski, podejmowanego również spoza granicy naszego kraju m.in. z takich miejsc jak Islandia, Lima czy USA.

“Życie każdego człowieka od początku podlega ciągłym zmianom. Zanim staniemy się kimś, kim chcemy być, musimy od siebie wiele wymagać, musimy sobie samemu stawiać jakieś cele. Ale musimy też być czujni, aby nasze życia nie stało się dla nas koszmarem. Na świecie ciągle jest mnóstwo przemocy, złowrogich ideologii, które potrafią ludzi zniewolić. Nadal są ludzie, których większość życia polega na wydostaniu się z kokonu zniewolenia, aby po wielu latach cierpień, niesprawiedliwości i niezłomnej walki stać się wreszcie wolnym człowiekiem. Los tych ludzie przypomina los motyli. Zanim motyl się wzniesie w swoim lekkim, figlarnym locie wcześniej musi przejść przez cały proces transformacji. I warto losy takich ludzi dokumentować, aby ocalić od zapomnienia ich piękną walkę dobra ze złem” – mówi autor plakatu artysta grafik Wojciech Korkuć.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w Gdyni w dniach 27-30 września 2023 roku. Zaplanowano ponad 200 wydarzeń, w tym ponad 100 pokazów filmów dokumentalnych i fabularnych osadzonych w historii najnowszej, opowiadających o różnych drogach do wolności, zarówno narodów jak i jednostek. Wstęp na wszystkie pokazy filmowe, wystawy, panele i wydarzenia specjalne jest bezpłatny.