Pierwszy NNW International Film Market już za nami

Pierwszy Międzynarodowy Market Filmowy NNW w Gdyni już za nami. Po trzech dniach spotkań wśród gości z wielu krajów, po wielu debatach i rozmowach 1 na 1, wszyscy wyjeżdżają zadowoleni. Gościliśmy w Gdyni ponad 100 uczestników Marketu, którzy będą mieli powody, by do nas wrócić.

Nasz Market stał się potrzebnym dopełnieniem Festiwalu NNW z 15-letnią tradycją i renomą. Okazał się także wykorzystaną szansą dla wielu filmowych profesjonalistów.

Zajmowaliśmy się analizowaniem filmów pokazywanych na festiwalu, tego w jaki sposób powstawały i jakie efekty przyniosły. Przyglądaliśmy się sytuacji na rynku nadawców telewizyjnych i internetowych, a także współpracy producentów z dystrybutorami i międzynarodowymi agentami sprzedaży. Łączyliśmy ze sobą partnerów do koprodukcji, pomagaliśmy znaleźć dostęp do archiwów.

Cały piątek poświęciliśmy animacji, gromadząc u siebie ważnych reprezentantów środowiska, dyskutując o jego potrzebach i obecnych możliwościach realizacji filmów i seriali dziecięcych. Omówiliśmy wyzwania technologiczne dla świata filmu. Inspirowaliśmy jednych filmowców, pokazując metody pracy drugich. Nasze master-classy pozostały w pamięci uczestników.

Wspólnie z naszym partnerem – Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, prezentowaliśmy zagranicznym gościom cały system finansowania produkcji filmowej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. zachęt.

I przez wszystkie dni Festiwalu i Marketu, relacjonowaliśmy dla Was nasze spotkania i prezentacje na Markecie Filmowym i zrecenzowaliśmy wszystkie produkcje fabularne z konkursu, oraz wybranie dokumentalne.

Cała ta praca naszego zespołu przy tym wydarzeniu była możliwa dzięki strategicznej decyzji dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusza Gołębiewskiego, o otwarciu wielkiego wydarzenia, jakim jest dotychczasowy festiwal, także na Market. Być może jest to kolejny mały krok dla festiwalu, który osiągnął już swoją skalę, ale na pewno będzie to wielki krok dla środowiska filmowych profesjonalistów w Polsce, otwartych na współpracę z ludźmi, którzy myślą podobnie, choć mieszkają w innych krajach.

Dziękujemy Wszystkim za intensywną współpracę w ostatnich dniach i do zobaczenia!

NNW INTERNATIONAL FILM MARKET 2023 WSPÓŁFINANSOWANY JEST PRZEZ POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ