Pierwsza Retrospektywa NNW w Starogardzie Gdańskim

Film o bohaterce Powstania Styczniowego; historię bohaterki podziemia Danuty Siedzikówny „Inki”;  dramat opozycjonisty, którzy uderzył generała Jaruzelskiego czy unikalne filmy z ulic Warszawy z początku II wojny światowej, będzie można zobaczyć w Starogardzie Gdańskim podczas rozpoczynającej się w środę 11 października 2023 r. dwudniowej Retrospektywy Festiwalu NNW.

Zaplanowano też spotkania z bohaterami historii oraz warsztaty filmowe dla młodzieży. Retrospektywa odbędzie się 11 i 12 października w Sali Konferencyjnej na Dworcu PKP na ul. Kolejowej 5. Na wszystkie wydarzenia WSTĘP jest WOLNY! 

Retrospektywę Festiwalu NNW, który niecałe dwa tygodnie temu zakończył się w Gdyni, zacznie w Starogardzie w środę o 15:00  pokaz filmu „Stanisław Helski. Dlatego” w reż Michała Torza. Dokument został nagrodzony w tym roku Złotym Opornikiem, czyli nagrodą za najlepszy film dokumentalny 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. Opowiada przejmującą i bolesną historię opozycjonisty, który 30 lat temu uderzył kamieniem w twarz generała Wojciecha Jaruzelskiego. Kolejny film, który będzie można zobaczyć tego dnia to „1939. Oblężenie Warszawy” w  reż. Eugeniusza Starky’ego. Widzimy w nim Warszawę i jej mieszkańców, broniących stolicy w pierwszych dniach września 1939 roku. Ujęcia, pierwotnie czarno-białe, zostały pokolorowane, film jest więc niezwykle realistyczny. Po seansie można się będzie spotkać z reżyserem filmu. 

W czwartek z kolei, pokazany zostanie film fabularny „Panna opętana” w reż. Macieja Pawlickiego – o legendarnej bohaterce Powstania Styczniowego Annie Pustowójtównie. Można też będzie zobaczyć dwa filmy dokumentalne w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego o partyzantach i bohaterach niezłomnych  – „Inka. Zachowałam się jak trzeba” (o nastoletniej ikonie podziemnej walki zbrojnej po II Wojnie Światowej)  i „Kochankowie z lasu” (o partyzanckiej miłości).

Retrospektywa to nie tylko projekcje filmów ale także spotkania z lokalnymi bohaterami i okazja do uhonorowania opozycjonistów czy cichych bohaterów drugiego planu walki o polskość i wolność. Nie inaczej będzie w Starogardzie Gdańskim. Podczas uroczystej Gali Retrospektywy Festiwalu NNW, która rozpocznie się 11 października o 16:00 wręczone zostaną Drzwi do Wolności i Sygnety Niepodległości. Będzie okazja do spotkania z świadkami historii. Galę zakończy koncert piosenek w wykonaniu grupy „Pseudonim”. 

Retrospektywie towarzyszą także warsztaty filmowe dla młodzieży, które odbędą się w czwartek  12 października między 9 a 14. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest WOLNY!

Czym są Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbywa się już od 15 lat. Pod koniec września do Gdyni zjeżdżają z Polski i całego świata zarówno twórcy, jak i miłośnicy historii i filmów opowiadających o drogach do wolności. W tym roku podczas festiwalu można było wziąć udział w ponad 250 wydarzeniach i obejrzeć ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych. Co roku, po czterodniowym wydarzeniu filmowym w Gdyni, rusza cykl Retrospektyw Festiwalu NNW. To gdyński festiwal w pigułce.  Można zobaczyć dokumenty i fabuły, które były wyświetlane w ramach konkursów i pokazów specjalnych. Retrospektywa to dwudniowe święto filmu, historii i lokalnych bohaterów. Organizatorzy zapraszają mieszkańców, wręczają uhonorowania, organizują kursy filmowe dla młodzieży i warsztaty dla samorządowców a także wystawy, panele dyskusyjne, koncerty. Co ważne – wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny! 

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Scena Kultury i Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Partnerem jest miasto Starogard Gdański. 

Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.