Piątek, piąteczek… Polecamy dziś na NNW!

Temat walki o wolność i jej bohaterów oraz bohaterek, odkrywanie długo skrywanych tajemnic, dyskusje o współczesnym opowiadaniu historii i wydarzenia branżowe – to jedne z głównych tematów, piątkowych wydarzeń i pokazów na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Mocne filmy

Zaczynamy dzień od mocnych wrażeń filmowych. Już o 10:00 film fabularny o prymasie Polski Stefanie Wyszyńskim – „Prorok” w reż. Michała Kondrata (w sali Warszawa GCF) a w tym samym czasie debata w Teatrze Muzycznym „Wyszyński, JPII, Reagan –  zmienili oblicze ziemi” z udziałem m.in. prof. Jana Żaryna (spotkanie poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego „Jan Paweł II. Znak sprzeciwu”.

Widzowie NNW będą mieli trudny wybór, bo również o 10:00 w sali Goplana GCF zaczyna się projekcja filmu dokumentalnego „Tajemnica Lema” (reż. Wojciech Kuś), który odkryje nienane dotąd szerzej fakty z życia i dzieciństwa wybitnego pisarza. Zaraz po tym filmie, o 11:00, spotkanie z Mackiewiczem i Giedroyciem, którzy są bohaterami filmu fabularnego „Czarny sufit” w reż. Arkadiusza Biedrzyckiego.

Bohaterki

Bohaterki walki o wolność – osobistą, ale i całego narodu – zobaczymy w:
– fabularnym filmie fińskim „Free Skate” (reż. Olenius Roope – seans o 17:15), który jest historią ucieczki rosyjskiej łyżwiarki z opresyjnej Rosji i jej próby odbudowania kariery pomimo powracającej traumy;
„Pannie opętanej” (reż. Maciej Pawlicki- seans o 16:00) – fabularnej historii bohaterki powstania styczniowego. Z twórcami tego ostatniego filmu można się będzie spotkać po filmie.

Wstęp wolny na wszystkie seanse

W piątek pokażemy w sumie kilkadziesiąt filmów m.in. także fabularny węgierski „Blokad” – prawdziwą historię pierwszego demokratycznie wybranego premiera Węgier Josefa Antalla (seans o 12:25), „Za cenę życia” (reż. Gabriela Mruszczak) – opowieść o mieszkańcach ziemi oświęcimskiej pomagających więźniom KL Auschwitz, czy „Architekta wolności” (reż. Łukasz Woźniakowski i Łukasz Różycki) – o bohaterze, który ocalił pomnik dla Polaków niezwykle ważny.

Na deser

Na deser seans filmu „Wojaczek” i spotkanie z reżyserem Lechem Majewskim (o 14:20) a także zupełna filmowa ciekawostka – odnowiony, zrekonstruowany cyfrowo film „Nad Niemnem” z lat 80-tych w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego. Taka niespodzianka czeka na widzów, który pojawią się o 20-stej w sali Goplana GCF.

Branżowy piątek

Od 11:30 do 16:00 odbędzie się w Teatrze Muzycznym PITCHING FORUM Festiwalu NNW. Twórcy 13 projektów filmów dokumentalnych z tłem historycznym zaprezentują swoje pomysły przed gronem producentów filmowych i przedstawicieli nadawców.

Filmowców, ale także studentów szkół artystycznych, zapraszamy też na kolejny dzień MARKETU FILMOWEGO w Muzeum Miasta Gdynia. Program piątkowych wydarzeń branżowych znajdziecie TUTAJ.

Ważne rozmowy

Najważniejsze dyskusje będą się toczyć wokół tego, jak prawdę historyczną przełożyć na język filmu. Zapraszamy na spotkanie Mateusza Wernera z udziałem reżyserów i producentów filmowych z Polski, USA, Czech w Teatrze Muzycznym o godz. 12:00. Dwie godziny później, o 14:00, w Forum NNW (namiot) rozpocznie się panel „Młyna nie sprzedam- czyli po co nam Polska?”. Zaraz po nim, o 16:10, zastanowimy się – ponownie w międzynarodowym gronie – „Jak opowiadać światu o totalitaryzmach?”. Ciekawie zapowiada się także spotkanie pod tytułem „Ostatni leśni”, która odbędzie się po filmie „Ostatni partyzant Rzeczypospolitej” (14:00 – Teatr Muzyczny).

To oczywiście tylko część naszych piątkowych wydarzeń i seansów filmowych. Resztę znajdą państwo w PROGRAMIE FESTIWALU NNW.

Wstęp na wszystkie seanse i wydarzenia jest wolny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.

Życzymy udanego, pełnego wrażeń piątku na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni! Do zobaczenia!