Mieć serce otwarte dla ojczyzny. Laureaci Sygnetów Niepodległości XIV Festiwalu NNW

Ważną kategorią nagród honorowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW są „Sygnety niepodległości”. Honorujemy nimi bohaterów walki o wolność. Dzięki ich odwadze żyjemy dzisiaj niepodległej Polsce. Ich bohaterstwo wymagało poświęceń, czasem płacili za nie najwyższą cenę. Podczas Gali Finałowej XIV Festiwalu NNW Sygnety Niepodległości otrzymało pięciu bohaterów:

Piotr Majchrzak (pośmiertnie) – najmłodsza ofiara stanu wojennego w Poznaniu. W maju 1982 r. 19 letni Piotr Majchrzak został pobity pod kawiarnią „WZ” w centrum Poznania. Okoliczności zdarzenia nie ustalono, sprawców nie znaleziono. Nieprzytomny chłopak został przewieziony do szpitala, gdzie po tygodniu zmarł nie odzyskawszy przytomności. Jego pogrzeb był głośną, patriotyczną manifestacją, mimo, że jego koledzy dostali ostrzeżenia, by nie brać w nim udziału.

“Jestem bardzo wzruszony, żałuję tylko, że nie ma dziś ze mną mojej żony, która przez 40 lat walczyła o prawdę. Dziękujemy Festiwalowi za pamięć o Piotrze” – mówił jego ojciec Jerzy odbierając uhonorowanie. Opowiedział też o okolicznościach zabójstwa syna – „Stan wojenny, piękny miesiąc maj, nasz syn uczy się u koleżanki do egzaminów. Wraca do domu, żeby zdążyć przed godziną policyjną, idzie na przystanek, obok jest lokal gdzie odbywa się potańcówka. Jako przypadkowa osoba jest kontrolowany przez ZOMO. (…) Syn miał w klapie wpięty opornik – znak protestu przeciw Polsce Ludowej. Starsi od niego może zaledwie o dwa lata oprawcy katują go. Dopadają go na schodach kościoła. (…) Z moją żoną przez 40 lat walczyliśmy o prawdę, rozprawy były umarzane. (…) Ja już chcę odejść i spotkać się z moim synem – mówiła moja żona. Teraz na nas patrzy i cieszy się, że doczekaliśmy dla syna takiego wspaniałego wyróżnienia”.

Dodał też słowa podziękowania dla dr Karola Nawrockiego za wznowienie przez IPN badania sprawy Piotra Majchrzaka. Na koniec powiedział, że na miejscu gdzie Piotra skatowano stoi kamień z inskrypcją „Jeśli ludzie zamilkną kamienie wołać będą „

Kpt. Krzysztof Flizak, oficer US Army, najmłodszy żołnierz gen. Andersa – najmłodszy żołnierz Armii Andersa, gdy wybuchła wojna miał siedem lat. To Wołyniak i Sybirak. Jest synem Tadeusza Flizaka, przedwojennego podoficera Korpusu Ochrony Pogranicza na Wileńszczyźnie. Po aresztowaniu ojca przez NKWD, w czerwcu 1940 r. został deportowany do łagru. Po wojnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Jest weteranem wojny w Korei, gdzie został ciężko ranny i częściowo stracił słuch. Odznaczony najważniejszymi amerykańskimi medalami za dzielność. Statuetkę otrzymał z rąk Tomasza Łysiaka, reżysera filmu „Ostatni rozdział”.

Kpt. Władysław Dąbrowski – 98 lat, uczestnik bitwy pod Monte Cassino. Urodzony w 1924 roku w Nowogródku. Po wybuchu wojny w 1940 roku deportowany wraz z rodziną do Kazachstanu. Wstąpił do armii gen. Władysława Andersa. Brał udział m.in. w bitwie o Monte Cassino, wyzwalał także Ankonę i Bolonię.

Sygnet wręczyła Sara Chiaretti, redaktor działu kultury włoskiej telewizji RAI. Odbierając statuetkę kapitan powiedział – „Przyjmuję to wyróżnienie w imieniu moich kolegów, z którymi przeszliśmy szlak bojowy na czele z moim dowódcą Władysławem Andersem. Cześć ich pamięci!”.

Wcześniej na spotkaniu w czasie Festiwalu NNW opowiadał – „Nasz 2. Korpus wytyczył sobie następującą drogę: jak najszybciej dotrzeć do Polski, ale stało się inaczej. Lecz mimo że już wiedzieliśmy pod Monte Cassino, że nasze ziemie są sprzedane, my jednak staraliśmy się zrobić wszystko, żeby odwiecznego wroga pokonać. Robiliśmy wszystko, a świadczy o tym najlepiej cmentarz w Loreto i ponad tysiąc grobów na nim. To dowód, że nie na darmo ta krew została przelana, a po latach mamy wolną Polskę”.

Mjr Zenon Wechmann ps. „Czarny Wilk” – jego rodzina zawsze miała tradycje patriotyczne, ojciec i wuj walczyli w powstaniu wielkopolskim. Był Prezesem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddziału Wielkopolskiego i przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Poznaniu, uczestnikiem drugiej konspiracji oraz wydarzeń Czerwca’56. Sygnet wręczył Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.

„Dziękuję, ale to słowo jest w imieniu wielu młodych ludzi, który od zarania walczyli wszelkimi sposobami, by dążyć do niepodległości naszej ukochanej ojczyzny. Z grupy młodzieży, w której działałem pozostałem tylko ja. Każdy w miarę swych możliwości dążył do tego by mieć serce otwarte dla ojczyzny”.

Gen. Stanisław Maczek (pośmiertnie) – z wykształcenia filozof, ale poświęcił się służbie wojskowej. W czasie II wojny światowej dowodził 1. Dywizją Pancerną, która po zwycięskiej bitwie pod Falaise uczestniczyła w wyzwalaniu Belgii i Holandii. To wtedy jego żołnierze zyskali przydomek „Czarnych diabłów”. Niemcy panicznie się ich bali, a gen. Stanisław Maczek nie przegrał na swoim szlaku bojowym ani jednej bitwy. Ostatni Sygnet odebrała wnuczka pana generała, Karolina Maczek-Skillen, która specjalnie z tej okazji przyjechała do Gdyni z wielkiej Brytanii. Uhonorowanie wręczył dr Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

„Jestem wdzięczna że zostałam zaproszona na tak wspaniałą uroczystość. Dziadek mówił, że żołnierz polski walczy po wielu stronach ale umiera tylko dla Polski. Dziadek niestety nigdy nie wrócił do wolnej Polski, ale dzisiaj jestem przekonana, że jest tutaj duszą i jest dumny z tej wolnej Polski i z tego, że te wspaniałe filmy historyczne pokazują historię, uczą historii, po to żeby nigdy to co się zdarzyło w przeszłości nie zdarzyło się w przyszłości” – mówiła wnuczka generała Maczka odbierając Sygnet Niepodległości.

XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbył się w Gdyni w dniach 28.09-01.10 2022 r.

Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad XIV Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
Organizatorami Festiwalu są STOWARZYSZENIE SCENA KULTURY I MIASTO GDYNIA
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury
Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
PARTNEREM GENERALNYM XIV Festiwalu NNW jest PKN ORLEN
PARTNEREM STRATEGICZNYM Festiwalu jest Fundacja PKO Banku Polskiego