Film „Fantastyczny Matt Parey” opowiada historię fenomenu, którym bez wątpienia był Maciej Parowski. Pisarz, ale przede wszystkim redaktor „Fantastyki”, stojący za sukcesami kilku pokoleń pisarzy. Wśród nich możemy wymienić takich twórców jak: Andrzej Sapkowski, Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski czy Szczepan Twardoch. Jest na pozór wycofany wobec kreowanych przez siebie twórców, ale wywiera wpływ na rynek polskiej fantastyki przez kolejne lata.
Niezwykłą biografię Parowskiego obserwujemy na tle burzliwe zmieniającej się historii: od zmagań w okresie PRL-u, przez przeprowadzenie największego pisma literackiego, okres transformacji, po narodziny internetu i zmierzch słowa drukowanego. O bohaterze opowiedzą nam jego współpracownicy, bliscy oraz sami pisarze. Wspomnienia w zabawny, ale i poetycki sposób komentowane są poprzez animowane sekwencje komiksowego alter-ego Parowskiego. Matt Parey to cichy bohater drugiego planu, bez którego główni bohaterowie nie mogliby działać efektywnie.
Film jest próbą uchwycenia fenomenu redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy polskiej fantastyki. Stał za sukcesami takich tytułów jak: „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego czy nominowanej do Oscara „Katedry” Tomasza Bagińskiego, według opowiadania Jacka Dukaja. Był także „wychowawcą” m.in. Jacka Piekary, Rafała Ziemkiewicza, Jacka Komudy, Marka Baranieckiego, Andrzeja Pilipiuka czy Szczepana Twardocha.
Dokument jest doskonałym kinem biograficznym. Życiorys przedstawiany jest przez jego bliskich i współpracowników jakby byli po części narratorami – tak jest choćby w przypadku Marka Ormusa, który jest jednym z inicjatorów powstania tego filmu. Film skoncentrowany jest na pracy redakcyjnej i literackiej, ale obfituje w liczne zwroty akcji oraz dramatyczne wydarzenia. Od chwil szczęścia i triumfu, aż po gorzkie momenty odrzucenia i bycia zapomnianym przez środowisko, które przez lata współtworzył lub wręcz kreował.
Parowski znajdował się w centrum wielu niezwykle interesujących wydarzeń z najnowszej historii Polski: okres transformacji, coraz silniejsza pozycja popkultury po upadku żelaznej kurtyny, rozkwit wydawniczy w latach 90′ i następujący jakiś czas po nim regres słowa drukowanego. Twórcy przypominają nieco zapomnianą sylwetkę człowieka, który ukształtował wielu autorów, tworzących nie tylko fantastykę.