Łochów dumny ze swoich bohaterów

Podczas Gali Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Łochowie, która odbyła się 13 grudnia 2024 roku w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury, uhonorowaliśmy Drzwiami do Wolności m.in. tych, którzy z narażeniem swojego życia pomagali innym w czasie II Wojny Światowej.

Uhonorowani Drzwiami do Wolności w Łochowie

– Śp. Lucyna Radziejowska i Pani Anna Radwańska z domu Radziejowska. Pani Lucyna w 1943 roku, z nieletnią wówczas córką Anną, ukrywały u siebie w gospodarstwie Żydów. Pani Lucyna trafiła za to do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie zmarła. Osierocona córka zamieszkała u wuja.
Statuetkę wręczyła Pani Małgorzata Łotarska pełniąca obowiązki Brumistrza Łochowa.
– Śp. Władysława i Stanisław Styś z synami Eugeniuszem i Janem
oraz Bratem Stanisława – Edwardem Styś. Cała Rodzina ryzykując własnym życiem przechowywała przez dwa lata wojennej pożogi Sama i Esterę – dwoje Żydów. Sam był uciekinierem z obozu zagłady w Treblince i jako jedna z 65 osób przeżył obozowe piekło. Sam i Estera wyjechali po wojnie do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na bazie ich historii powstała książka, wydana w USA.
Uhonorowanie odebrał pan Grzegorz Maleszewski, wnuczek śp. Władysławy i Stanisława Styś.
– Pani Anna Kania – pedagog, nauczycielka w szkole w Kamionnie. Niemal 40 lat była tam drużynową 35 Drużyny Harcerskiej im Zawiszy Czarnego. Przez lata angażowała młodzież w wydarzenia historyczne i patriotyczne, pobudzając zainteresowanie historią i kształtując postawy patriotyczne.
Galę zakończył koncert zespołu “Moja rodzina” w kameralnym składzie: Aldony i Artura Wiśniewskich oraz Antoniny Wiśniewskiej – Wenda.

Darmowe pokazy filmów dokumentalnych i warsztaty filmowe w Łochowie

W czasie dwudniowej Retrospektywy w Łochowie pokazane zostały także filmy dokumentalne m.in.  „Leliwa”, reż. Andrzej Wyrozębski,  „Za bochen chleba”, reż. Karol Wojteczek i Paweł Pierzchanowski (laureat nagrody im. Janusza Krupskiego przyznanej na 16. MFF NNW),

„Moja sytuacja jest szczególnie trudna”, reż. Piotr Mielech (laureat Złotego Opornika – nagrody głównej w Konkursie Dokumentów Polskich na 16. MFF NNW), „Kryptonim „Kościół”, reż. Tadeusz Arciuch (wyróżnienie w Konkursie Dokumentów Polskich na 16. MFF NNW, wyróżnienie – Nagroda Specjalna im. Janusza Krupskiego na 16. MFF NNW, Grand Prix Prezesa IPN w kategorii Wydarzenie – Ogólnopolski Konkurs Audycja Historyczna Roku 2024) a także z okazji przypadającej 13 grudnia rocznicy wprowadzenia stanu wojennego: „Solidaruchy z Rakowieckiej”, reż. Arkadiusz Gołębiewski i fragment nowego projektu filmowego „Emigranci Solidarności, odc. 1 – John Iwanowski”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, o którym reżyser opowiedział po projekcji.
Tradycją Retrospektywy jest też organizacja Warsztatów Filmowych dla młodzieży z lokalnych szkół. W Łochowie odbyło się filmowe spotkanie ze świadkiem historii panią Marią Bronisz – nauczycielką historii w liceum w Sadowem. Opowiadała uczniom o historii rodziny piekarzy z Sadowego – rodziny Lubkiewiczów, która pomagała Żydom. O tej historii opowiada film “Za bochen chleba”, który pokazywaliśmy na Festiwalu NNW oraz na Retrospektywach. Odbyły się też w ramach warsztatów pokazy filmów zrealizowanych w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Podczas zajęć młodzież poznała tajniki pracy z kamerą i realizacji filmów dokumentalnych. Warsztaty prowadzą Arkadiusz Gołębiewski i Jakub Grunt- Mejer.
‐‐—————
Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich NoweFio na lata 2021-2030.