Laureaci “Drogi do Wolności” Festiwalu NNW w Nowym Jorku

Weterani walki o Polskę, Sybiracy, Żołnierze Armii generała Władysława Andersa, opozycjoniści z Solidarności a także działacze polonijni byli bardzo wzruszeni otrzymanymi w Nowym Jorku statuetkami Sygnet Niepodległości i Drzwi do Wolności, które zostały im wręczone podczas gali “Drogi do Wolności” Festiwalu Filmowego NNW. Uroczystość odbyła się 14 czerwca 2024 roku w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Wszyscy  podkreślali, że to nagrody dla tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości naszego kraju.

Sygnet Niepodległości to uhonorowanie przyznawane świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległości kraju.  Wyróżnienie otrzymali w Nowym Jorku:

Pani Helena Knapczyk i pośmiertnie pan Wincenty Knapczyk – małżeństwo sybiraków, ofiary sowieckich deportacji. Byli wśród pierwszych zesłanych, którzy w lutym 1940 r. zostali zabrani siłą z domów i wywiezieni z Kresów Wschodnich. Wincenty Knapczyk wyrwał się z „nieludzkiej ziemi” i dołączył do Armii gen. Władysława Andersa. Przeszedł z nią cały szlak bojowy: od Rosji aż do Włoch. Walczył pod Monte Cassino. Na szlaku Polskich Sił Zbrojnych poznał swoją przyszłą żonę – Polkę spod Lwowa. Pan Wincenty był Komendantem Głównym Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pani Helena jest Naczelną Prezeską Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy tym Stowarzyszeniu – charytatywnej organizacji polonijnej, której historia sięga 1925 roku. 

Pan Fryderyk Dammond – nestor Polonii, w marcu obchodził 101 urodziny!Od lat w niestrudzonej służbie Polsce i Polakom na amerykańskiej ziemi. Sybirak – wywieziono go tam razem z ojcem. Dwa lata odsiedział w syberyjskim więzieniu. Potem zaciągnął się do Armii Andersa, a następnie został ewakuowany na Bliski Wschód. Jest członkiem Stowarzyszenia Fizyków i Chemików Nowojorskiej Akademii Nauk i człowiekim wielu pasji. Jedną z nich jest fotografia. Mówią o nim, że jest chodzącą encyklopedią z zakresu historii,  architektury czy geografii. Wieloletni działacz organizacji polonijnych. 

 

Drzwi do wolności to wyróżnienie przyznawane za odwagę oraz poświęcenie bohaterom “drugiego planu”, członków podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego. To wyróżnienie dla tych, którzy działają na rzecz Polski, naszej wolności oraz tożsamości. Otrzymali je w Nowym Jorku:

Pan John Johan Iwanowski – były działacz Solidarności – Niezależnych Związków Zawodowych Wybrzeża , organizator strajku w stoczni gdańskiej w 1980 roku oraz współorganizator komitetu obrony więźniów politycznych. Działacz Konfederacji Polski Niepodległej, RPM Młodej Polski. Aktywista Parszywej Dwunastki której zadaniem było propagowanie niezależnej prasy. Współpracownik i przyjaciel m.in. Anny Walentynowicz i Dariusza Kobzdeja. W 1982 roku, po przemówieniu pod Pomnikiem Stoczniowców, zatrzymany przez SB, skazany przez sąd Marynarki Wojennej na 3 lata więzienia i rok pozbawienia praw publicznych, za doprowadzenie do rozruchów na terenie Trójmiasta i nie zaprzestanie działalności antyrządowej. Odsiedział dwa lata.  Po wyjściu na wolność  podjął decyzję o emigracji do USA razem z synem i żoną Jolantą. Obecnie biznesmen i ważny działacz społeczny i polityczny w USA. Przewodniczący radnych Partii Republikańskiej w stanie New Jersey. Aktywnie wspiera kandydatów na gubernatorów, kongresmenów, , senatorów federalnych i stanowych. Odniósł na tym polu duży sukces. Polskę odwiedził tylko raz od swojego wyjazdu, było to dwa lata temu. 

Państwo Maria i Marek Stasiewicz. Pan Marek był Pan Marek był wiceprzewodniczącym a potem aktywnym członkiem Solidarności w Kaliszu. Co miesiąc był wzywany na przesłuchania przez SB. Wyjechał z Polski w 1985 roku, żona z dziećmi mogli dołączyć do niego dopiero dwa lata póżniej. W ten sposób SB ukradło ich za posiadanie dwóch różnych meldunków. Dostali paszporty tylko w jedną stronę, bez prawa powrotu do Polski.  Pan Marek jest członkiem Stowarzyszenia  Weteranów Armii Polskiej w Ameryce a pani Maria pierwszą wiceprezeską Korpusu Pomocniczego Pań działającym przy stowarzyszeniu. 

Państwo Anna i Henryk Cioczek – społecznicy, działacze niezwykle zasłużeni dla Polonii, promotorzy polskiej kultury. Pan Henryk, już jako student w Lublinie, zakładał Niezależny Związek Studentów. Jest w Nowym Jorku uznanym i utytułowanym lekarzem oraz pracownikiem naukowym. Znanym koneserem sztuki, autorem wielu artykułów i sześciu książek o tematyce historycznej i popularnonaukowej. Jest też autorem filmu „Beacon Hill. Amerykańska Częstochowa”, który opowiada o historii powstania polskiego Sanktuarium Maryjnego w Doylestown pod Filadelfią. Film zdobył nagrodę na festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”. Pan Henryk to też laureat kilku odznaczeń przyznawanych za wybitne zasługi na rzecz Polonii a także miasta Nowy Jork m.in. nagrody najwyższych władz Nowego Jorku za dbanie o polskie dziedzictwo kulturalne oraz nagrody Kongresu Polonii Amerykańskiej w Nowym Jorku za wybitne zasługi społeczno-kulturalne i literackie.

Serdecznie gratulujemy!