Kolejni bohaterowie uhonorowani Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności

Opozycjonistka, więziona za swoją działalność w latach 70-tych, działaczka Solidarności Elżbieta Królikowska -Avis a także Krystyna Czajkowska – żona Żołnierza Wyklętego śp. kpt. Mariana Czajkowskiego ps. „Dym” i Józef Gross – szykanowany przez lata syn ofiary masakry w Zieluniu k/ Żuromina, zostali uhonorowani podczas sobotniej Gali Retrospektyw Festiwalu NNW w Łochowie.
Festiwal Filmowy NNW w trasie po Polsce. Po zakończeniu X Lubelskiej Retrospektywy przyszła pora na spotkanie w Łochowie, gdzie podczas Uroczystej Gali 22 października 2022 roku uhonorowani zostali kolejni bohaterowie. W czasie dwudniowej Retrospektywy 21 i 22  października, odbyły się warsztaty filmowo-historyczne dla młodzieży, wystawa “O Misiu Wojtku”, projekcje filmów “Ostatni rozdział”, “Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” oraz “1939. Oblężenie Warszawy” – nagrodzonego w tym roku w Gdyni Złotym Opornikiem za najlepszy film w kategorii Dokument Polski. Publiczność w Łochowie miała też okazję spotkać się z reżyserem nagrodzonego dokumentu Eugeniuszem Starky.
Podczas Uroczystej Gali łochowskich Retrospektyw w Gminnym i Miejskim Ośrodku Kultury, uhonorowaliśmy kolejnych bohaterów walki o niepodległość oraz ich rodziny – wspierające, walczące o pamięć, w czasach komunistycznych szykanowane.

Drzwi do Wolności otrzymała:

Pani Elżbieta Królikowska – Avis.
Od października 1968 roku była członkiem niepodległościowej organizacji RUCH. Przepisywała i kolportowała “Biuletyn” i „Wiadomości”:. Była łączniczką ośrodków łódzkiego i warszawskiego, przewoziła nielegalne materiały. Werbowała nowych członków i zbierała składki na cele organizacyjne. Zaangażowana w akcję podpalenia Muzeum Lenina w Poroninie w proteście przeciw hałaśliwym i manifestacyjnym obchodom 100-lecia jego urodzin. Została za to w 1971 roku skazana na 2 lata więzienia. Karę odbywała m.in. w Fordonie pod Bydgoszczą, najcięższym więzieniu dla kobiet. W 1980 roku, jako dziennikarka tygodnika “Film”, zaangażowała się w działalność na rzecz SOLIDARNOŚCI, za co w stanie wojennym została wyrzucona z pracy. Do dziś zaangażowana w działalność na rzecz środowiska opozycji niepodległościowej .

Sygnety Niepodległości otrzymali:

Pani Krystyna Czajkowska – żona śp. kpt. Mariana Czajkowskiego ps. „Dym”, zmarłego dwa lata temu. “Dym” działał na północnym Mazowszu w strukturze NZW, walczył w oddziale Jana Kmiołka ps. „Wir”. W 1951 roku został aresztowany przez władze komunistyczne, był więziony, przeszedł trudne śledztwo. Pani Krystyna przez lata wspierała go w działaniu na rzecz wolnej Ojczyzny biorąc na siebie wszystkie obowiązki związane z domem i rodziną, wspierała go kiedy przebywał w kolejnych więzieniach i w mrocznych czasach PRL, kiedy musiała dla bezpieczeństwa rodziny skrywać tajemnice bohaterstwa i poświęcenia swojego ukochanego męża. Dzięki jej trosce i poświeceniu Pan Marian dożył sędziwego wieku – zmarł mając 89 lat – pozostając do ostatnich lat w zdrowiu i dobrej kondycji.
Nagrodę odebrała córka pani Krystyny i pana kapitana – Teresa Czajkowska.
Pan Józef Gross – szykanowany przez lata syn ofiary masakry w Zieluniu k/ Żuromina do której doszło 6 października 1942 roku. Teraz wiemy, że Niemcy w odwecie za uwolnienie z miejscowego aresztu partyzantów m.in. Anastazego Kołodziejskiego ps. ”Gromek”, szefa oddziału organizacyjnego NZW, powiesili 20 mieszkańców Zielunia i okolicznych miejscowości. Wśród ofiar był Tadeusz Gross – ojciec Pana Józefa. Pan Józef po wojnie chciał by przetrwała pamięć o tragicznych wydarzeniach. Spotykały go za to liczne szykany, był aresztowany i zmuszany do milczenia przez UB . Prawda o tamtej akcji i hitlerowskim odwecie przez długie lata nie była powszechnie znana. Dopiero niedawno IPN po udostępnił Panu Józefowi dokumenty pokazujące prawdę o tym dlaczego władze komunistyczne przez długie lata zmuszały świadków tamtych wydarzeń do milczenia.
W czasie Gali Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski został udekorowany Krzyżem Służby Niepodległości. Krzyże otrzymali także: pan Artur Lis, pani Władysława Deluga i pani Teresa Czajkowska. Dekoracji dokonali: pani Elżbiera Królikowska-Avis Dama Krzyża Komandorskiego z gwiazdą, pan Mirosław Widlicki Prezes Okrego W-wa Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK i pani Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Galę zakończył koncert barda podlaskiej Solidarności Tolka Jabłońskiego.
Serdeczne podziękowania za kolejne zaproszenie Retrospektyw Festiwalu NNW dla Pana Roberta Gołaszewskiego – burmistrza Łochowa oraz dla pana Artura Lisa – dyrektora Gminnego i Miejskiego Ośrodka Kultury w Łochowie.
Na kolejne Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW zapraszamy do Ciechanowa w dniach 27-28 października 2022 roku.
Projekt Dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.