Film o bohaterskich żołnierzach Armii Andersa, przejmujący dokument pokazujący filmy nakręcone w pierwszych dniach oblężenia Warszawy w 1939 r., filmowa historia Żwirko i Wigury, szczegóły szkolenia komandosów formacji Formoza a także wystawa o Misiu Wojtku, spotkanie z bohaterami czy warsztaty dla młodzieży – to najważniejsze wydarzenia Retrospektyw Festiwalu Filmowego NNW w Ciechanowie, które odbędą się w dniach 27 i 28 października. Zapraszamy na spotkanie z Festiwalem Filmowym NNW w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki – im Marii Konopnickiej na ul. Strażackiej 5. Wstęp wolny!
Powrót do Ciechanowa jest dla nas bardzo ważny, bowiem właśnie tam kilkanaście lat temu odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Filmowego NNW. Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) w Ciechanowie rozpocznie się w czwartek 27 października o godzinie 11.00 projekcją filmu „1939. Oblężenie Warszawy” w reżyserii Eugeniusza Starky’ego. Film zdobył nagrodę główną – Złotego Opornika, w konkursie Dokument Polski na tegorocznej XIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Po projekcji przewidziane jest spotkanie reżysera z publicznością.
Retrospektywy to nie tylko dyskusje, wystawy czy projekcje filmów, które można było zobaczyć w tym roku w Gdyni, ale także spotkania z lokalnymi bohaterami i okazja do uhonorowania tych, którzy walczyli o naszą wolność a także tych, którzy w tej walce pomagali, cichych bohaterów drugiego planu. Nie inaczej będzie w Ciechanowie Podczas uroczystej Gali Retrospektyw Festiwalu NNW, która rozpocznie się o 13:00 wręczymy Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Podczas gali odbędzie się także koncert zespołu „Moja Rodzina” państwa Wiśniewskich z Glinojecka.
Drugi dzień ciechanowskiej Retrospektywy Festiwalu NNW, czyli piątek 28 października, rozpocznie się w PCKiSz o 9:00 warsztatami filmowymi dla młodzieży i pasjonatów kina. Poprowadzi je reżyser, operator, dokumentalista, fotografa, podróżnik, autor ponad 30 filmów dokumentalnych – Waldemar Czechowski.
Po warsztatach, o 11:00, rozpoczną się projekcje filmów dokumentalnych. Będzie można zobaczyć dokumenty pokazywane w tym roku podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni: „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” w reż. Piotra Kloca, „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka, „Operacja Gryf” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego oraz „Formoza. Polskie jednostki specjalne” w reż. Tomasza Nowaka.
Przez dwa dni retrospektyw, w PCKiSz w Ciechanowie będzie też można oglądać wystawę „O Misiu Wojtku”. To pretekst nie tylko do opowieści o tym niezwykłym niedźwiedziu – kapralu, wytresowanym przez żołnierzy Andersa, ale także do zainteresowania historią Armii Andersa i pokazania szklaku, który przeszli żołnierze generała w czasie II Wojny Światowej. Wystawa przybliża także postać majora Wiesława Antoniego Lasockiego, pochodzącego z Ciechanowa żołnierza gen. Andersa, który jako pierwszy spisał historię Misia Wojtka.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Retrospektywy jest WOLNY.
Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Ciechanowie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.
Plan Retrospektyw Festiwalu NNW w Ciechanowie 27-28.10. 2022 r. w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki – im Marii Konopnickiej w Ciechanowie.
Czwartek 27.10.2022 r
11:00 – projekcja filmu „1939. Oblężenie Warszawy” (55’) reż. Eugeniusz Starky.
Unikalne pokolorowane filmy amerykańskiego korespondenta Juliena Bryana nakręcone w czasie oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku. Po powrocie do Nowego Jorku Bryan zaalarmował świat, że Hitler ropoczął wojnę przeciw ludności cywilnej. Filmy nakręcone w Warszawie obejrzało 300 mln. ludzi na całym świecie.
12:00 – Spotkanie z reżyserem Eugeniuszem Starky.
13:00 – Uroczysta Gala Retrospektyw Festiwalu NNW w Ciechanowie. Uhonorowanie bohaterów statuetkami: Sygnet Niepodległości i Drzwi do Wolności. Koncert zespołu „Moja Rodzina” państwa Wiśniewskich z Glinojecka.
Piątek 28.10.2022 r
9:00 – 11:00 Warsztaty filmowe dla młodzieży i pasjonatów kina prowadzone przez reżysera, operatora, dokumentalistę, fotografa, podróżnika, autora ponad 30 filmów dokumentalnych – Waldemara Czechowskiego.
11:00 – 14:00 BLOK FILMOWY
11:00 – „Operacja Gryf” (52’) reż. Arkadiusz Gołębiewski.
Film opowiada niesamowitą historię życia generała Janusza Brochwicz – Lewińskiego ps. Gryf, który współtworzył Armię Polskiego Państwa Podziemnego i był m.in. dowódcą słynnej obrony Pałacu Michla podczas pierwszych dni Powstania Warszawskiego.
11:55 – „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” (55’) reż. Piotr Kloc.
Pełna unikatowych materiałów archiwalnych opowieść o wielkim zwycięstwie i tragicznej śmierci pilota Franciszka Żwirki i konstruktora jego samolotu – Stanisława Wigury. Ich wygraną w międzynarodowych zawodach lotniczych w 1932 roku, od katastrofy, w której obaj zginęli – dzieli zaledwie…15 dni.
12:50 – „Ostatni rozdział” (69’) reż. Tomasz Łysiak.
Bohaterami filmu są ostatni żyjący żołnierze Armii Andersa, którzy co roku w rocznicę bitwy pod Monte Cassino udają się w swoistą pielgrzymkę do Włoch, by oddać hołd poległym kolegom.
14:00 – „Formoza. Polskie Jednostki specjalne” reż. Tomasz Nowak.
Komandosi Formozy, ich spektakularne akcje i wyjątkowo trudne szkolenie. Film ukazuje wymagający proces selekcji i szkolenia kandydatów do Formozy. Oglądamy spektakularne działania morskie, lądowe i powietrzne przeprowadzane na całym świecie.
Zapraszamy w dniach 27-28 października 2022 roku na RETROSPEKTYWĘ MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO NNW W CIECHANOWIE
Czym są Retrospektywy Festiwalu NNW ?
Retrospektywy NNW to gdyński Festiwal Filmowy w wersji skróconej. Organizujemy w różnych miejscach w Polsce dwudniowe święto filmu, historii i lokalnych bohaterów, aktywizujemy młodzież. Jesteśmy w trasie nieprzerwanie od ponad dziesięciu lat. Zawitaliśmy ze swoim programem do kilkudziesięciu miejscowości na terenie Polski oraz zagranicą, w tym do Pragi, Paryża, Londynu i Chicago.
Festiwal NNW ciągle w trasie.
Naszą ideą jest, by echa gdyńskiego Festiwalu Filmowego NNW rozbrzmiewały przez cały rok. Dlatego w ramach Retrospektyw NNW odwiedzamy miasta z wybranymi filmami prezentowanymi w Gdyni zapraszając na dwudniowe święto filmu dokumentalnego poświęconego historii, wręczając uhonorowania lokalnym bohaterom, organizując kursy filmowe dla młodzieży i warsztaty dla samorządowców a także wystawy, panele dyskusyjne, koncerty.