Historia i emocje w wideoklipach
Heroiczne czyny Polaków podczas II wojny światowej, Holokaust, walka żołnierzy niezłomnych, 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i pieśni śląskich powstańców – to główne tematy wideoklipów nominowanych w tym roku na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W sumie wytypowano do konkursu 16 teledysków 11 wykonawców. Zwycięzcę wybierze jury w składzie: Halina Frąckowiak, Janusz Kołodrubiec i Rafał Salata.
W konkursie filmów fabularnych będzie można zobaczyć film „Mistrz” Macieja Barczewskiego, a tymczasem Zbigniew „Basti” Woźniak nagrał utwór, który także opowiada o bokserze Tadeuszu Pietrzykowskim „Teddy’m” i jego największych pojedynkach stoczonych w niemieckich obozach zagłady. Animowany film do o mistrzu wszechwag KL Auschwitz zrealizował student warszawskiej ASP Adam Kawałek. Obraz łączy ze sobą elementy klasycznej, ręcznie rysowanej animacji poklatkowej z animacją komputerową.
Najwięcej, bo aż pięć nominacji, zdobyły wideoklipy w reżyserii Rafała Gużkowskiego do piosenek młodzieżowego Zespółu Wokalnego Soul. Grupa działa przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Założycielem i kierownikiem artystycznym grupy jest Monika Brewczak, która aranżuje i komponuje większość utworów. Jak mówi: Radość z nominacji jest ogromna. Reżyser naszych wideoklipów od lat śledzi wszystkie edycje i w zeszłym roku powiedział do mnie „przegapiliśmy taki wspaniały festiwal”. Nie mieliśmy może też śmiałości wysyłać wcześniej naszych teledysków. A w tym roku pierwsza nominacja dla zespołu i od razu pięć wideoklipów w konkursie. To niesamowite.
Młodzież z zespołu Soul śpiewa o miłości do ojczyzny, wdzięczności dla tych, którzy walczyli o naszą wolność i „Dla niepodległej szli”, o zaangażowaniu dzieci w działania dywersyjne, tragicznych wydarzeniach w Markowej (zamordowaniu przez Niemców całej rodziny, która pomogła Żydom). Z przejęciem wykonuje też wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś”, a także nakręciła teledysk w hołdzie żołnierzom wyklętym z Podkarpacia. Klipy są kręcone w Sanoku i okolicach m.in. w pięknej scenerii Muzeum Budownictwa Ludowego. Chcemy poprzez swoją twórczość dotrzeć do serc młodych odbiorców – mówi Monika Brewczak – Oni nie zdają sobie sprawy z tego, jakie kiedyś życie było trudne i pełne wyrzeczeń. Dlatego tak ważne jest by młodzi ludzie poznali historię Polski i bohaterów, którzy za ojczyznę oddali życie. Zespół od niedawna zaczął nagrywać teledyski do swoich piosenek i dzięki temu został zauważony, bo jak mówi pani Monika, piosenki same w sobie wywołują emocje ale wideoklipy dodatkowo wzmacniają siłę przekazu. Jednocześnie poruszają i edukują.
W fabularyzowanym teledysku do piosenki „Niezwyciężeni” Zespołu Wokalnego Soul, o walce żołnierzy niezłomnych na Podkarpaciu, występują znani aktorzy m.in. Agata Mastalerz, Andrzej Mastalerz i Marcin Kwaśny. Widzimy bohaterską postawę nie tylko aresztowanego przez ubeków żołnierza, ale też całej jego rodziny – żony i synów. Gdy rozmawialiśmy z aktorami okazało się, że tematy z wideoklipu są im bliskie. Od razu zgodzili się zagrać, pasowały im terminy – mówi Monika Brewczak – Tak jest ze wszystkimi naszymi projektami. Wierzę, że czuwa nad nami opatrzność, czujemy opiekę niezłomnych. Jakby wiedzieli, że zachowanie pamięci o nich jest dla nas bardzo ważne. Jakby rozumieli, że chcemy z tym przekazem dotrzeć do serc młodych ludzi. Zresztą zanim nagramy piosenki czy teledyski, czytam młodzieży o bohaterach – opowiada Brewczak – Kiedy czytałam o Pileckim czy Ince, popłakałyśmy się z dziewczynami z grupy i dopiero kiedy łzy obeschły zabraliśmy się do nagrywania utworów.
Śpiewająca młodzież pojawia się także w teledysku „Niepodległość”, w którym dzieci ze szkoły podstawowej w Barcinku oraz Dominik Gudowski „SOVA” oddają hołd bohaterom walczącym o wolność. Widzimy ją również w wideoklipie „Tu w środku jest człowiek” Cieplickiej Sceny Młodych przy Przystani Twórczej, który powstał w hołdzie piosenkom i wykonawcom z lat 20-tych XX wieku. Z kolei temat żołnierzy wyklętych podejmują twórcy wideoklipu „Bezimienni II” Huberta Bojarskiego w reżyserii Michała Nejbauera. Rekonstruktorzy z Projektu Historycznego „Konspiracja” odtworzyli codzienne życie i walkę żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego.
Holokaust, ukazany w czarno-białym obrazie, z poruszającą grą aktorską, pokazującym transport więźniów do obozu zagłady, to temat ilustracji do piosenki „Miriam” wykonywanej przez Marka Dyjaka, a wyreżyserowanej przez Sebastiana Juszczyka. Fabularną opowieścią przemawiają także twórcy wideoklipu „Przeznaczenie” Ora#Wa Power. To historia małżeństwa Mików, którzy zginęli w walce o polskość Orawy. Główną postacią jest Józefa Mikowa, zwana „Królową Orawy”. Kobieta, która stała się symbolem walki niepodległościowej oraz męczeństwa.
Zupełnie innym obrazem, malarskim, graficznym i fotograficznym, przemawia do odbiorcy Agnieszka Rzążewska-Michalak. Jej „Niepodległa” to odpowiedź na akcję „Zaśpiewajmy Warszawskie dzieci #JednymGłosem” organizowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak mówi artystka, najpierw stworzyła pracę inspirowaną melodią znanej powstańczej piosenki, a dopiero później skomponowała swoją muzykę do obrazu.
Dwie nominacje w Konkursie Wideoklipów XIII Festiwalu NNW przypadły teledyskom reżyserowanym przez Bartosza Dominika, a nakręconym do pieśni śląskich ze zbiorów Adolfa Dygacza, śpiewanych przez Grzegorza Płonkę. Jestem bardzo zadowolony, że śląskie pieśni powstańcze znalazły uznanie jury. W ten sposób tematyka śląska może być szerzej prezentowana, co dla nas Ślązaków jest bardzo ważne. Trzeba przypominać naszą historię – mówi Płonka.
Teledyski „Kaj ze mi się podzioł” i „Przyszli po wypłata górniki masami” pokazują życie Ślązaków w okresie powstań. Matkę płaczącą za synem, który poszedł walczyć, czy górników broniących swoich rodzin i podstawowych wartości. Jak opowiada Płonka: Pieśni ze zbiorów Adolfa Dygacza są wyjątkowe, jeśli chodzi o naszą tradycję. Zawierają opisy historycznych wydarzeń. Na przykład w „Przyszli po wypłata górniki masami” znajdziemy wątek z kopalni Mysłowice, kiedy to 15 sierpnia 1919 roku oddziały Grenzschutz otworzyły ogień do górników i ich rodzin zabijając 7 mężczyzn, 2 kobiety i 13-letniego chłopca. Było to jednym z powodów wybuchu I Powstania Śląskiego.(…) Jako wykonawcy piosenek, najbardziej zależało mi, żeby wideoklip zawierał przesłanie tekstów pieśni powstańczych. Pokazywał, że te piosenki miały oddziaływać na Ślązaków i faktycznie taką rolę spełniały – dodaje Grzegorz Płonka.
W teledyskach nominowanych w tym roku pojawiają się rekonstruktorzy, znani aktorzy, ale także rodziny bohaterów walki o wolną Polskę. W klipie „Niepodległość” gościnnie wzięła udział Alicja Wojna, córka Władysławy i Stanisława Krysiewiczów, sprawiedliwych wśród narodów świata. Z kolei „Battle for Independence” Kingdom of Rock w reżyserii Jakuba Kotyni, o zwycięstwie Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, inspirowany jest historią porucznika piechoty Kazimierza Kalickiego. Dlatego w filmie biorą udział jego potomkowie.
W tegorocznym konkursie pojawia się także teledysk na wskroś współczesny, zarówno w obrazie jak i w warstwie muzycznej. „Terytorialsi” w wykonaniu Romana „Bosskiego” Lachowolskiego i rapujących starszych szeregowych 5 Mazowieckiej Brygady OT to „hip-hopowy hymn terytorialsów” pokazujący służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.
XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w Gdyni w dniach 29 września – 2 października 2021 roku.
NOMINOWANI W KATEGORII KONKURS WIDEOKLIPÓW:
- Battle for Independence wyk. Kingdom of Rock, reż. Jakub Kotynia
- Bezimienni II wyk. Hubert Bojarski, reż. Michał Nejbauer
- Dla Niepodległej szli wyk. Zespół Wokalny SOUL, reż. Rafał Gużkowski
- Egzekucja w Markowej wyk. Zespół Wokalny SOUL, reż. Rafał Gużkowski
- Kaj ze mi się podzioł wyk. Grzegorz Płonka / Klaudia Cyrnal (śpiew), reż. Bartosz Dominik
- Kochana Ojczyzno wyk. Zespół Wokalny SOUL, reż. Rafał Gużkowski
- Kto Ty jesteś wyk. Zespół Wokalny SOUL, reż. Rafał Gużkowski
- Miriam wyk. Marek Dyjak, reż. Sebastian Juszczyk
- Niepodległa wyk. Agnieszka Rzążewska-Michalak, reż. Agnieszka Rzążewska-Michalak
- Niepodległość SOVA i dzieci ze Szkoły Podstawowej „Barcinek”
- Niezwyciężeni wyk. Zespół Wokalny SOUL, reż. Rafał Gużkowski
- Przeznaczenie wyk. Ora#Wa Power, reż. Ora#Wa Power
- Przyszli po wypłata górniki masami wyk. Grzegorz Płonka, reż. Bartosz Dominik
- Terytorialsi wyk. Drużyna Mistrzów – Bosski Roman
-
Teddy wyk. Basti, reż. Adam Kamil Kawałek
- Tu w środku jest człowiek wyk. Cieplicka Scena Młodych przy Przystani Twórczej