“Gen wolności wśród Polonii jest bardzo silny” – powiedział dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski podczas “Drogi do Wolności” – wydarzenia zorganizowanego przez Festiwal w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Uhonorowano świadków historii mieszkających na emigracji, rozmawiano o historii Polski. Wystąpiła wokalistka i pianistka jazzowa Małgorzata Staniszewska oraz Stan Borys. W konsulacie spotkało się kilka pokoleń Polonii.
Gospodarzami spotkania byli Konsul Generalny RP w Nowym Jorku – Adrian Kubicki oraz dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski.
“Nasza idea, aby prezentować światu drogi do wolności zarówno Polski jak i innych krajów na świecie, tu w USA nabiera wyrazistego sensu i pokazuje, że nasze działania mają głęboki sens” – mówi Arkadiusz Gołębiewski i dodaje – “Gen wolności wśród Polonii jest bardzo silny, co pokazały dziś nasze ‘Drogi do wolności’. Widząc tu kilka pokoleń czuję dumę i satysfakcję, że idea Festiwalu, która zrodziła się kilka lat temu w Polsce, sprawdza się we wszystkich miejscach na świecie. Sprawdza się, bo dotyka polskiej historii, polskich losów i mówi o sprawach ważnych. Honorujemy świadków historii ale naszym spotkaniom towarzysza też występy artstyczne na wysokim poziomie. Udało nam się przenieść atmosferę Festiwalu Filmowego NNW i naszych Retrospektyw do Nowego Jorku”.
Sygnetem Niepodległości uhonorowaliśmy w Nowym Jorku:
– nestora Polonii 101-letniego pana Fryderyka Dammonda – Sybiraka, żołnierza Armii Andersa, członka Nowojorskiej Akademii Nauk, wieloletniego działacza organizacji polonijnych.
– państwa Helenę i Wincentego (pośmiertnie) Knapczyków – Sybiraków. Pan Wincenty przeszedł też cały szlak bojowy z Armią Andersa, walczył i był ranny pod Monte Cassino, był Komendantem Głównym Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, w którym pani Helena jest Naczelną Prezeską Korpusu Pomocniczego Pań.
Drzwiami do Wolności uhonorowaliśmy:
– pana Johna Johana Iwanowskiego – byłego działacza Solidarności, organizatora strajku w Stoczni Gdańskiej, działacza KPN, RPM Młodej Polski, aktywistę Parszywej Dwunastki, więźnia politycznego w PRLu a obecnie działacza społecznego i politycznego w USA.
– panią Marię i pana Marka Stasiewiczów – opozycjonistów, którzy w latach 80-tych za swoją działalność musieli wyjechać z Polski, dostali bilet w jedną stronę. Pan Marek był aktywnym działaczem Solidarności.
– panią Annę i pana Henryka Cioczek – społeczników niezwykle zasłużonych dla Polonii, promotorów polskiej kultury i historii. Pan Henryk jest autorem książek o tematyce historycznej i filmu „Beacon Hill. Amerykańska Częstochowa”, laureatem kilku odznaczeń przyznawanych za wybitne zasługi na rzecz Polonii a także miasta Nowy Jork.
Pełne biogramy nagrodzonych znajdą państwo TUTAJ
Weterani walki o Polskę oraz działacze Solidarności i polonijni byli bardzo wzruszeni otrzymanymi statuetkami a odbierając je podkreślali, że to nagrody dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do odzyskania polskiej niepodległości.
Na naszej gali pojawili się też stali bywalcy Festiwalu NNW m.in. pan Jerzy Majcherczyk, który w zeszłym roku otrzymał nagrodę Źródło, a film o jego wyczynach “Godspeed! Los Polacos” wygrał jedną z nagród festiwalu – nagrodę Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia.
Obecni na sali byli również przedstawiciele instytucji polonijnych m.in. Ada Niedźwiecka – dyrektor ds. rozwoju Instytutu Piłsudskiego oraz Aleksandra Ziółkowska-Boem -autorka książek o Melchiorze Wańkowiczu, który przed śmiercią przekazał jej swoje archiwa.
Wieczór uprzyjemniała wokalistka i pianistka jazzowa Małgorzata Staniszewska, która wykonała m.in. utwór „Jaskółka uwięziona”. Wykonawca tego przeboju – Stan Borys, recytował wiersze z młodzieżą. Adrian Kubicki – konsul generalny RP w Nowym Jorku, sprawił wszystkim niespodziankę i zagrał oraz zaśpiewał utwór „Modlitwa” Bułata Okudżawy.
Festiwal NNW i Dyrektor Arkadiusz Gołębiewski dziękują Konsulowi Generalnemu Adrianowi Kubickiemu za zaproszenie i ugoszczenie w pięknym gmachu nowojorskiej placówki konsularnej.