Filmy, warsztaty i muzyka Gintrowskiego – trwa X Lubelska Retrospektywa Festiwalu NNW

Rozpoczęła się X Lubelska Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Jubileuszowa odsłona potrwa trzy dni, od 19 do 21 października. Po dwóch dniach zajęć filmowych i historycznych w lubelskich szkołach, w piątek będzie można zobaczyć filmy pokazywane i nagradzane w tym roku w Gdyni podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu NNW oraz spektakl z muzyką Przemysława Gintrowskiego.

Pierwszego dnia (19 października) w szkołach odbyły się prezentacje filmowe i zajęcia prowadzone przez pracowników pionu edukacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych z Ostrołęki. To pierwsze muzeum upamiętniające żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego w Polsce. Młodzież licealna miała tez okazję wziąć udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez reżysera i operatora Waldemara Czechowskiego. Program jest realizowany w 6 szkołach podstawowych, Zespole Szkół Budowlanych przy Słowiczej oraz w 14 i 29 liceum ogólnokształcącym. Warsztaty filmowe zostaną przeprowadzone w 30 LO oraz 29 LO.

W czwartek 20 października w lubelskich szkołach odbędą się seminaria z elementami warsztatów filmowych oraz pokazy dokumentów.  21 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się pokaz  z cyklu “Filmy jednego autora”. Cykl został zainaugurowany w zeszłym roku, kiedy zaprezentowane zostały filmy w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego – dyrektora Festiwalu Filmowego NNW. W tym roku widzowie zobaczą dokumenty reżyser Bogny Bender-Motyki, wielokrotnie nagradzanej na Festiwalu w Gdyni: “Dziewczyna ze zdjęcia”, ” Moje Wilno ma smak lodów czekoladowych”, “Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi”. Projekcje rozpoczynają się o 12:30.

Na szczególną uwagę zasługuje film „Dziewczyna ze zdjęcia”, którego premiera odbyła się w Londynie 28 września br. w dniu pogrzebu bohaterki filmu Marii Barr.  W marcu ubiegłego roku zdjęcie młodej kobiety z archiwalnej fotografii, którą opublikował w mediach społecznościowych IPN obiegło świat. Poszukiwania jej tożsamości zakończone zostały sukcesem. Autorka filmów opowie o realizacji każdego z pokazanych dokumentów. Wstęp na projekcje i spotkanie jest wolny.

Tego samego dnia wieczorem (21 października) w studio telewizyjnym TVP Lublin pokazany zostanie spektakl „Przesłuchanie człowieka” w reżyserii i wykonaniu Przemysława Tejkowskiego – widowisko z muzyką Przemysława Gintrowskiego  w 10. rocznicę jego śmierci.  Pokaz spektaklu odbył się we wrześniu na Festiwalu NNW w Gdyni, a także na festiwalu „Pamiątki” w Kołobrzegu, gdzie od lat muzycznie goszczą bardowie „Solidarności przeniknięci poezją Zbigniewa Herberta. Wstęp wolny.

W Retrospektywę wpisuje się również spotkanie z cyklu LubDokument. W środę 19 października odbędzie się pokaz filmu „Ostatnia niedziela w przedwojennym Lwowie” w reżyserii Pawła Narożnika, który pokazał miasto i jego mieszkańców w przeddzień wojny. Początek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o godzinie 17.00.

Czym są Retrospektywy Festiwalu NNW ?

Retrospektywy NNW to gdyński Festiwal Filmowy w wersji skróconej. Organizujemy w różnych miejscach w Polsce dwudniowe święto filmu, historii i lokalnych bohaterów, aktywizujemy młodzież. Jesteśmy w trasie nieprzerwanie od ponad dziesięciu lat. Zawitaliśmy ze swoim programem do kilkudziesięciu miejscowości na terenie Polski oraz zagranicą, w tym do Pragi, Paryża, Londynu i Chicago.

Festiwal NNW ciągle w trasie.

Naszą ideą jest, by echa gdyńskiego Festiwalu Filmowego NNW rozbrzmiewały przez cały rok. Dlatego w ramach Retrospektyw NNW odwiedzamy miasta z wybranymi filmami prezentowanymi w Gdyni zapraszając na dwudniowe święto filmu dokumentalnego poświęconego historii, wręczając uhonorowania lokalnym bohaterom, organizując kursy filmowe dla młodzieży i warsztaty dla samorządowców a także wystawy, panele dyskusyjne, koncerty. 

Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.