Boża Przemytniczka

reżyseria:Ewa Szakalicka
rok produkcji:2021
czas trwania:52 minuty
konkurs:Konkurs Filmów Polskich
kategoria:film dokumentalny

Bohaterką filmu dokumentalnego jest mjr Maria Mirecka-Loryś, ur. w 1916 roku w Ulanowie na Podkarpaciu, studentka Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, w czasie wojny żołnierz NOW-AK w stopniu kapitana, w 1945 roku Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – Kobiet, więzień polityczny, emigrantka, dyrektor krajowy Kongresu Polonii Amerykańskiej, działaczka Związku Polek w Ameryce, redaktorka „Głosu Polek”, prezeska Koła Lwowian w Chicago, pierwsza kobieta na funkcji Wielkiego Marszałka Parady 3 Maja w Chicago, organizatorka akcji charytatywnych na rzecz Polaków kraju i na ziemiach zabranych. Od 2004 roku przebywa w Polsce. Jeszcze jako stulatka osobiście zawoziła pomoc na Ukrainę.
Z okazji 100. rocznicy urodzin 11 marca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie uczczenia Marii Mireckiej-Loryś, podczas II wojny członkini podziemia niepodległościowego, potem działaczki amerykańskich organizacji polonijnych.
Film jest utrzymany w konwencji podroży śladami przeszłości oraz spowiedzi u kresu życia. Autorka skupia uwagę na wybranych zagadnieniach z biografii bohaterki, szczególnie tych związanych ze wspieraniem Polaków za wschodnią granicą. Losy bohaterki są osadzone w szerszym kontekście historycznym najnowszych dziejów Polski. Początek i koniec opowieści został umiejscowiony w rodzinnych Racławicach k/Niska. Tu się wszystko zaczęło i tu kończy.