Festiwal NNW zyskuje renomę w Europie

Czesi i Węgrzy idą naszym śladem. W listopadzie tego roku w czeskiej Pradze odbędzie się druga już edycja festiwalu filmów dokumentalnych „Nezlomní a Obětovaní” („Niezłomni i Ofiarni”). Przegląd, co podkreślali organizatorzy, został zorganizowany po raz pierwszy w 2020 roku a wzorem jest Festiwalu NNW. W zeszłym roku nasi czescy przyjaciele podczas trzech dni zaprezentowali 22 filmy.

O Festiwalu w wspominała podczas Gali Zamknięcia NNW reżyserka Olga Sommerowa, która w ubiegłym roku otrzymała od NNW Drzwi do Wolności. Z powodu epidemii reżyser nie mogła wówczas przyjechać. Dopiero teraz udało się jej dotrzeć, by odebrać nagrodę. Olga Sommerowa to czeska reżyser, pisarka i dokumentalistka. „Dzięki waszemu przykładowi powstał w Pradze podobny festiwal, na którym Arkadiusz Gołębiewski dostał nagrodę Strażnika Pamięci. Historia naszych dwóch krajów jest bardzo podobna, ale nieporównanie bardziej tragiczna była dla Polaków. Musimy pamiętać o tej naszej historii, aby nic takiego się więcej nie powtórzyło” – powiedziała reżyser w Gdyni.

Wydarzenie filmowe w Pradze organizuje Muzeum Pamięci XX wieku a partnerem przeglądu Jest Instytut Polski w Pradze. Pokazom filmów, podobnie jak na naszym festiwalu, towarzyszą panele dyskusyjne oraz debaty historyczne. „Cieszę się, że przywoływanie polskich i europejskich dróg do wolności, które prezentujemy na Festiwalu NNW znalazło uznanie i kontynuację u naszych czeskich sąsiadów. Jako zespół Festiwalu możemy czuć się dumni, że naszą pasją opowiadania historii poprzez film, warsztaty, debaty, działania na rzecz utrwalania pamięci o weteranach i bohaterach, a także te skierowane do młodych osób, znalazły swoje odbicie w czeskiej Pradze. Wierzę, że nasze festiwale będą wzajemnie się dopełniały, przez co stworzymy nie tylko ważną platformę dla rozwoju produkcji filmów historycznych, ale również ważne miejsca debaty o przeszłości i przyszłości Europy”- mówi dyrektor NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Festiwal NNW zdobył także uznanie na Węgrzech. W grudniu 2020 roku dyrektor Festiwalu został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta Węgier Jánosa Ádera. Pani ambasador podziękowała za zorganizowanie festiwalu, na którym od lat obecna jest kinematografia węgierska. Dodała też, że w prezentowanych filmach i toczących się podczas przeglądu dyskusjach porusza się tematykę historii i kultury Węgier, opowiada o bohaterach opozycji antykomunistycznej, co wzmacnia przyjaźń obu narodów. „Dziękujemy za Festiwal NNW, podczas którego tak wiele mówi się o węgierskiej kulturze i historii, także tej najtrudniejszej. My, Węgrzy, w Gdyni zawsze czujemy się jak wśród przyjaciół” – mówiła.