Zaczynają się Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW. Pierwsze odbędą w Przasnyszu od 16 do 19 października. W sobotę zaplanowane są pokazy filmowe i uroczysta gala. Poniedziałek i wtorek zarezerwowano na warsztaty, wystawy, spotkania i pokazy filmowe online. W części wydarzeń można będzie uczestniczyć na stronie www.festiwalnnw.pl i na Facebooku NNW.
W czasie przasnyskich Retrospektyw można będzie zobaczyć pokaz specjalny filmu „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej, najlepszego filmu dokumentalnego tegorocznego Festiwalu NNW, nagrodzonego Złotym Opornikiem. Poza tym wyświetlone zostaną dokumenty „Sny stracone, sny odzyskane”, „Inka. Zachowałam się jak trzeba” i „Polska sztuka bohaterów”, których twórcą jest Arkadiusz Gołębiewski oraz „VI Brygada pani Komendant” w reżyserii Wojciecha Królikowskiego.
Podczas uroczystej gali w Domu Kultury w Przasnyszu 16 września zostaną wręczone Sygnety Niepodległości i Drzwi do wolności – wyróżnienia dla świadków historii, bohaterów walki o wolność i tych, którzy nie bali się tej walki wspierać. „W tym sensie Retrospektywy to nasze prace badawcze. Przed przyjazdem w dane miejsce pracujemy z samorządowcami, lokalnymi historykami, szukamy w źródłach IPN-u osób, które walczyły w tych rejonach z bronią w ręku ale też dziesiątkom tych, którzy pomagali żołnierzom Podziemia Niepodległościowego i nierzadko spotykały ich za to represje. Czasem rodziny dopiero od nas dowiadują się, że wśród bliskich mają czy mieli bohatera. Te sprawy były bowiem latami skrywane i przemilczane. Lokalna społeczność zaczyna też lepiej rozumieć historie danych rodzin, bo można je odkłamać, pozbawić komunistycznych nakładek propagandowych” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.
Retrospektywom w Przasnyszu towarzyszyć będzie także uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej „Kaźmierczuka” w 70. rocznicę likwidacji patrolu Stanisława Kakowskiego „Kaźmierczuka” wchodzącego w skład oddziałów „Roja”. Likwidacja patrolu wyznaczyła koniec walki najaktywniejszego oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na północnym Mazowszu. Uroczystości odbędą się w Pawłowie Kościelnym koło Przasnysza. „Pod tym względem północne Mazowsze jest wyjątkowe, żołnierze NZW działali tam wyjątkowo długo, a było to możliwe w dużej mierze dzięki zaangażowaniu lokalnej ludności, która żołnierzy ukrywała, która pomagała w tej walce” – mówi Gołębiewski.
Retrospektywy to też warsztaty i konkursy dla młodzieży realizowane w ramach projektu #MDH Młodzi dla historii. W tym roku będę realizowane online we współpracy z przasnyskimi szkołami.
Festiwal NNW odbywa się zawsze na przełomie września i października, jednak jego echa rozbrzmiewają przez cały rok w formie Retrospektyw. To Festiwal NNW w wersji skróconej. Organizatorzy festiwalu jeżdżą po Polsce z wybranymi filmami prezentowanymi w Gdyni, przenosząc część atmosfery, która towarzyszy Festiwalowi. Widzowie mogą liczyć także na niespodzianki w postaci pokazów specjalnych czy premier. Projekcjom towarzyszą też inne wydarzenia. W ramach projektu #MDH Młodzi dla historii są to warsztaty i konkursy filmowe. Poza tym są to wystawy, koncerty, żywe lekcje historii oraz warsztaty aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe.
Te spotkania stanowią niepowtarzalną szansę dla mieszkańców różnych regionów Polski na poznanie idei Festiwalu NNW. To również okazja, a zarazem ostatni moment, aby uhonorować żołnierzy czynu niepodległościowego walczących na danych terenach oraz tych, którzy im pomagali. Dlatego podczas uroczystej Gali wręczane są Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.
Retrospektywy festiwalu, odbywają się nieprzerwanie od dziesięciu lat. Zawitały ze swoim programem do blisko 60 miejscowości na terenie Polski oraz poza granicami kraju, w tym do Pragi, Paryża, Londynu i Chicago. W tym roku Retrospektywy Festiwalu NNW zostaną także zrealizowane m.in. w Baranowie Sandomierskim, Łochowie, Sieradzu i Lublinie.
Retrospektywy Festiwalu NNW sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030. Partnerem są Powiat Przasnyski, Starosta Powiatu Przasnyskiego oraz Społeczny Komitecie Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW.