Festiwal Filmowy NNW jest gościem honorowym na obchodach jubileuszu 50-lecia amerykańskiego National History Day (Narodowego Dnia Historii), który trwa w Waszyngtonie od 9 do 13 czerwca. To kilkudniowy konkurs historyczny, w którym bierze udział młodzież i szkoły z całych Stanów Zjednoczonych. Zaproszeni są także goście honorowi m.in. amerykański astronauta Chris Cassidy czy amerykański reżyser głośnych i nagradzanych filmów dokumentalnych Ken Burns. Festiwal reprezentuje dyrektor Arkadiusz Gołębiewski.
W tym roku na Narodowym Dniu Historii w Waszyngtonie Festiwal NNW zaprezentuje swoje działania. Będziemy też mieli zaszczyt uczestniczyć w pracach jury oceniających najlepsze filmy dokumentalne o historii zrealizowane przez amerykańską młodzież. Odbędą się też spotkania dotyczące naszego kolejnego wspólnego projektu – projektu filmowego.
NHD na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni
Od 2017 roku amerykańska młodzież oraz nauczyciele historii z NHD przyjeżdżają do Polski i na nasz festiwal w Gdyni. Zachęcani do poznawania polskiej historii w ramach konkursu w USA. Przygotowywali i prezentowali zrealizowane w ten sposób sztuki historyczne oraz filmy inspirowane polską historią i polskimi bohaterami. My z kolei pokazywaliśmy im ważne miejsca i wydarzenia w naszym kraju. Spotykali się też ze świadkami historii. Razem z młodzieżą regularnie do Polski przyjeżdża dyrektor wykonawcza NHD i członkini Komitetu Komisji Edukacji Stowarzyszenia Historycznego Białego Domu dr Cathy Gorn.
Nasza współpraca trwa nadal. W zeszłym roku podpisaliśmy porozumienie o organizacji kolejnych wspólnych działań, tym razem z okazji przypadającej za dwa lata 250 rocznicy odzyskania przez USA niepodległości.
Współpraca NNW z NHD zaczęła się dzięki polskiemu bohaterowi
Inicjatorem spotkania NNW z NHD był Julian Kulski (1929-2021), polski emigrant w USA. Jako 12-latek wstąpił do Szarych Szeregów, jako 13-latek aresztowany przez Gestapo, potem walczył w szeregach AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim ( był synem Juliana Kulskiego seniora – współpracownika prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego). Julian Kulski, jako nastolatek był po Powstaniu więziony w niemieckich obozach, po wojnie nie wrócił do Polski. W USA stał się jednym z najbardziej cenionych i znanych architektów. Zawsze był ambasadorem swojej ojczyzny.
Julian Kulski był gościem honorowym Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni w 2016 roku. W 2019 roku był bohaterem naszego plakatu!
Kiedy National History Day zaprosiło go, jako honorowego gościa, żeby opowiedział o historii Polski, swojej walce, kolegach-bohaterach, pan Julian powiedział dr. Cathy Gorn, że koniecznie musi poznać Arkadiusza Gołębiewskiego i Festiwal Filmowy NNW, bowiem działamy na rzecz zachowania pamięci, a co najważniejsze, podejmujemy co roku liczne działania mające na celu zainteresowanie historią młodzieży.
Naszym celem jest zainteresowanie młodzieży historią i jej bohaterami poprzez film. Wiele lat realizowaliśmy projekty #MłodziDlaHistorii czy “Nakręć dziadka komórką”, a od czterech lat Młodzieżową Akademię Filmową.
Cieszymy się, że możemy pokazać w Waszyngtonie na Uniwersytecie Maryland działania Festiwalu NNW i naszej Młodzieżowej Akademii Filmowej oraz opowiedzieć o tym, jak ważne jest zachowanie historii, opowiadanie o drogach do wolności i jej bohaterach.
Czym jest National History Day?
Celem National History Day jest zainteresowanie młodzieży historią w szerszym wymiarze niż tylko lekcje szkolne. Każdego roku NHD dociera do ponad pół miliona uczniów i dziesiątek tysięcy nauczycieli za pośrednictwem międzynarodowego konkursu historii oraz szerokiej gamy programów doskonalenia zawodowego nauczycieli, narzędzi programowych i innych działań edukacyjnych.
Podstawowym programem NHD jest konkurs, w ramach którego uczniowie klas 6–12 wybierają temat i zagłębiają się w przeszłość, przeprowadzając szeroko zakrojone badania w bibliotekach, archiwach i muzeach. Następnie prezentują swoje wnioski i dowody w formie artykułów, wystaw, sztuk teatralnych, filmów dokumentalnych lub stron internetowych, przechodząc przez szereg poziomów konkursowych. Finaliści z poszczególnych szkół i stanów spotykają się potem na Narodowym Dniu Historii, gdzie wybierani są zwycięzcy a ich prace prezentowane są w największych muzeach w Waszyngtonie.
W tym roku wydarzenie organizowane od 9 do 13 czerwca jest wyjątkowe, bo NHD odbywa się już po raz 50-ty! Hasłem tegorocznych prac są “Punkty zwrot w historii”.
Wspólny film amerykańskiej i polskiej młodzieży o wspólnej historii
Z radością otwieramy nową kartę w naszej wieloletniej współpracy. Bardzo trafne, gdyż tegoroczne motto NHD brzmi ‘Punkty zwrotne w historii’. Rozpoczynamy nowy projekt, produkcję filmową przygotowaną przez polską i amerykańską młodzież z okazji 250. rocznicy uzyskania przez USA niepodległości, czyli już za niecałe dwa lata. Kręcenie filmów może być dla młodych ludzi doskonałą okazją do poznania swojej przeszłości i odnalezienia kontaktu z różnymi kulturami.