Wideoklip

W hołdzie Prymasowi

wyk. Basti, Ludas, Smunio, Karat NM, Evtis

reż. Grzegorz Sielatycki

Wideoklip poświęcony postaci Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Utwór wykonują raperzy z Warszawy, Poznania oraz Łodzi. Sceny do wideoklipu nagrywano w miejscach z których pochodzą wykonawcy a zarazem związanych z historią Polski i postacią bł. Stefana Wyszyńskiego.

 

Terytorialsi

wyk. Drużyna Mistrzów

reż. Błażej Jankowiak 

Teledysk i piosenka stworzone dla Wojsk Obrony Terytorialnej z udziałem artystycznym żołnierzy W.O.T. Zdjęcia kręcone były na poligonie w Siedlcach. W teledysku wykorzystano materiały archiwalne W.O.T. związane z ważnymi uroczystościami, w których uczestniczyli żołnierze. Drużyna Mistrzów przez muzykę opowiada o patriotyzmie, służbie ojczyźnie i misji WOT. 

 

Generał Gryf

wyk. Bosski Roman

reż. Roman Lachowolski

Wideoklip do utworu poświęconego sylwetce generała brygady Wojska Polskiego, oficera Armii Krajowej  i powstańca warszawskiego Janusza Brochwicz-Lewińskiego, który dowodził m.in obroną pałacyku Michla a po wojnie przez wiele lat był agentem MI6. W teledysku widzimy inscenizacje stworzone przez grupy rekonstrukcyjne oraz zdjęcia z bohaterem utworu nakręcone za życia w jego mieszkaniu w Warszawie.

 

Las milcząco trwał nad wami

wyk. Zespół Wokalny SOUL

reż. Rafał Gużkowski

Utwór opowiada historię żołnierza wyklętego. Ojca, który ponad wszystko ukochał Boga, Ojczyznę i Rodzinę. Skończył, jak większość Niezłomnych, zastrzelony przez PRL-owskich oprawców, pochowany jako bezimienny. Spoczywa gdzieś, gdzie las milcząco nad nim trwa.

 

Śląski Rejwach

wyk. GRUBSON, DJ EPROM

reż. Tomasz Wilczyński

Muzyczna inicjatywa uczczenia 100. rocznicy Powstań Śląskich, która powstała z myślą o kultywowaniu lokalnej tradycji oraz opowiadaniu bliskiej Ślązakom historii. Obrazy i fotografie wykorzystane w teledysku pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. W utworze wykorzystano fragmenty dialogów z filmu „Sól ziemi czarnej” w reżyserii Kazimierza Kutza.

 

Niepodległa

wyk. Hemp Gru x Szwed SWD x Kamil ZBS x Młodi x Czaku

reż. Paweł Milewski, Kamil Ruszkowski

„Z dziada pradziada wartości nasze są nie do zabrania” – słyszymy w utworze. W tle krzyże z brzozy samotnie stojące w lesie i wilk, który zawsze idzie odważnie własną drogą. Wideo powstało w ramach projektu „Druga Strona Ulicy – Sztuka Niepodległa” – cyklu warsztatów muzycznych oraz projektowania graficznego, poświęconych pamięci i 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. W ramach projektu, twórcy otrzymali możliwość wspólnej pracy pod okiem uznanych i cenionych artystów.

 

Pamięć

wyk. Waldemar Kasta. Voskovy.  FonoPe,  Radyo, HNS

reż. Paweł Milewski, Kamil Ruszkowski

Wideoklip oraz utwór powstały w ramach projektu „Druga Strona Ulicy – Sztuka Niepodległa. Zdaniem artystów„Pamiętać to rzecz święta”. Utwór opowiada o patriotyzmie, trudnej historii Rzeczpospolitej, szacunku do bohaterów. „Pamiętam, choć mnie z nimi nie było. Prosto z serca jest do nich moja miłość” – szczerym wyznaniom towarzyszą nowoczesne obrazy, stonowane filmowe kolaże, jak z czołówek filmów o Jamesie Bondzie. 

 

Dużo małych cudów

wyk. Kuba Knap

reż. Paweł Milewski, Kamil Ruszkowski

Jeden z wideoklipów, który powstał w projekcie „Bitwa Warszawska 2.0” – hip-hopowej inicjatywy uczczenia 100. rocznicy „jednego z najważniejszych, wspólnotowych wydarzeń w nowożytnej historii Polski”. Kuba Knap w osobistym utworze, wartości związane z Bitwą Warszawską zestawia z dzisiejszą rzeczywistością, przekonując jak ważna jest praca u podstaw na rzecz budowania wspólnoty a każdy, nawet najmniejszy wysiłek włożony w pracę na rzecz wspólnego dobra, może stać się wielkim cudem.

 

Nie tylko w swoim imieniu

wyk. VNM, Lavil, Lisek, Kubson

reż. Paweł Milewski, Kamil Ruszkowski

Czarno-biały teledysk opowiadający o życiu dzisiejszej młodzieży. Młodzi wykonawcy śpiewają o tym, że dzisiejszą wolność zawdzięczają tym, którzy ją wcześniej wywalczyli. Uświadamiają, że każdy młody człowiek powinien mieć świadomość iż  bezcenny „luz” zawdzięcza bohaterom i żołnierzom sprzed lat. Wideoklip powstał w ramach projektu “Bitwa Warszawska 2.0: Addendum – Zarapuj dla Niepodległej!”.  

 

Szary mundur

wyk. Nela Kucharczyk

reż. Krzysztof Kasprzak 

Teledysk powstał w hołdzie częstochowskim harcerzom walczącym w Powstaniu Warszawskim, jako zwiastun filmu dokumentalnego „Częstochowa. Lata 1939-1945 – II wojna światowa”. Widzimy w nim archiwalne zdjęcia i filmy z obrony Częstochowy z września 1939 roku, codzienne życie mieszkańców miasta z tamtych lat, niepewność jutra, zagrożenie życia, ale również opór i walkę o zachowanie godności i dążenie do odbudowy niepodległego państwa. Piosenkę o swoich rówieśnikach sprzed lat śpiewa uczennica szóstej klasy szkoły podstawowej z Czarnego Lasu.

 

Dziedzictwo krwi

wyk. Malchus

reż. Radosław Sołek

Film przedstawia podróż po zapomnianych terenach Roztocza Wschodniego, na których znajdują się pomniki martyrologii Polaków. W powszechnej świadomości pogromy polskich wsi przez bandy UPA dotyczyły tylko i wyłącznie Wołynia. Film ma pokazać, że na dzisiejszych terenach m.in. województwa podkarpackiego, takie sytuacje miały również miejsce. Kulminacyjnym momentem wideoklipu jest modlitwa pod pomnikiem wymordowanych mieszkańców startej z powierzchni ziemi i nieistniejącej już wsi Rudka.

 

Koryznówka

wyk. Forteca-Walka Trwa

reż. Magdalena Janeczek

Piosenka i wideoklip opisują dworek “Koryznówka” w Nowym Wiśniczu, na terenie którego znajduje się Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Jest to także miejsce, w którym przez prawie 3 miesiące przebywał rtm. Witold Pilecki po ucieczce z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau. W tym domu mieszkał także prawdziwy Tomasz Serafiński, z którego dokumentami Rotmistrz trafił do obozu. Dzięki wytrwałości rodziny, w domu przetrwały liczne pamiątki, kultywowane są dawne obyczaje. To ostoja patriotyzmu i polskości.

 

Bronimy do końca… 

wyk. Ksawery Jaroszyński

reż. Ksawery Jaroszyński

Etiuda jest interpretacją „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza. Wybór dzieła, jak również tytuł „Bronimy do końca…”, są nieprzypadkowe.  Mają pokazać, że przesłanie wiersza jest aktualne także i dziś. „Walka o umiłowaną Ojczyznę trwa nadal a my jako synowie i córki tej ziemi mamy obowiązek ją podjąć” – mówi artysta.

 

Motyl i Chłopiec

wyk. Grzegorz Jurczyk

reż. Gracjana Piechula

Wideoklip opowiada o tym, że w naturze człowieka jest potrzeba wolności. Inspiracją był całkowity lockdown spowodowany Covidem. Klip stworzyli studenci i absolwenci czterech śląskich uczelni artystycznych: AM im. Karola Szymanowskiego, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie oraz ASP, do utworu młodego kompozytora Grzegorza Jurczyka. Ich ideą było pokazanie człowieka „na styku natury i kultury”.

 

Niech się Pani pomodli

wyk. Zespół wokalno-aktorski “Sonanto”

reż. Aleksandra Matryca, Magdalena Placek-Boryń, Paweł Krasowski.

Utwór „Niech się Pani pomodli”, zwany także „Modlitwą za antykomunistyczne podziemie”, był niezwykle popularny wśród oddziałów widocznego w klipie Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, walczącego z Niemcami i Sowietami pod koniec II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych na terenie Lubelszczyzny. Zespół Sonanto przypomina tę pieśń aranżując ją we współczesny sposób. Utwór prezentuje Magdalena Placek-Boryń związana z Teatrem Syrena w Warszawie.