“Wola 44” – Marcin Pośpiech

autor:Marcin Pośpiech
rok produkcji:2019
czas trwania:14 minut
konkurs:Konkurs Radiowy
kategoria:Słuchowisko

Reportaż jest relacją naocznych świadków jednego z najtragiczniejszych wydarzeń Powstania Warszawskiego.

5 sierpnia 1944 roku Niemcy rozpoczęli Rzeź Woli. W ciągu kilku dni zamordowali od 40 do 65 tysięcy bezbronnych dzieci, kobiet i mężczyzn.

Wydarzenia sprzed ponad 75 lat doskonale pamięta ks. Stanisław Kicman, który miał wtedy 7 lat. Na Woli razem z rodziną mieszkał też siedem lat starszy Wiesław Kępiński.

Osierocony po wojnie został adoptowany przez rodzinę Jarosława Iwaszkiewicza. Później przez wiele lat pracował w Telewizji Polskiej.

Do dziś mieszka w Warszawie. Stanisław Kicman po wojnie założył rodzinę. Po śmierci żony w wieku 76 lat został księdzem. Przez lata posługiwał w kościele w Raszynie – niedawno zmarł.

Obaj w rozmowie z Marcinem Pośpiechem wspominają m.in. miasto zrównane z ziemią, dramaty najbliższych, śmierć kolegów z podwórka… Jak przypomina w reportażu Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Rzeź Woli była wynikiem rozkazu, który na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego wydał Adolf Hitler. – On go wydaje Himmlerowi, który przekazuje go niemieckiemu dowództwu w Warszawie. Ten rozkaz mówi, że należy zabić wszystkich warszawiaków za karę. Warszawa ma być zniszczona jako stolica narodu, który zawsze, od Tannenberga stał na drodze rozwoju narodu niemieckiego – przypomina Jan Ołdakowski.

Jak rozwijał się dramat Rzezi Woli? Czy Powstańcy bronili ludności cywilnej Woli?

Reportaż został wyemitowany 05.08.2019 roku w Programie Trzecim Polskiego Radia.