Eugeniusz Kwiatkowski uhonorowany Drzwiami do Wolności

W świątecznej atmosferze wspominaliśmy i honorowaliśmy bohaterów, niezłomnych, opozycjonistów i patriotów podczas uroczystej gali Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Stalowej Woli. Retrospektywa, która odbyła się 5 i 6 grudnia 2024 roku w Muzeum Centralnego Ośrodka Przemysłowego w Stalowej Woli była okazją do spotkania z lokalną historią i jej bohaterami a także do zapoznania się z filmami dokumentalnymi pokazywanymi na naszym festiwalu w Gdyni.
Tradycyjnie pokazom filmów towarzyszyły warsztaty filmowe dla młodzieży, panel dyskusyjny “Historia zatrzymana w kadrach. Jak dbać o pamięć historyczną” i warsztaty dla organizacji NGO. Dwudniowe wydarzenie zakończyła gala, podczas której lokalnych bohaterów uhonorowaliśmy Sygnetami Niepodległości  i Drzwiami do Wolności.

Uhonorowani podczas Retrospektywy Festiwalu NNW w Stalowej Woli

Sygnet Niepodległości – przyznawany świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległości kraju otrzymał pośmiertnie Tadeusz Gajda ps.”Tarzan” – żołnierz Pogotowia Akcji Specjalnej NZW. 27 września 1946 r. skazany w tarnowskim procesie działaczy BW WiN i PAS NZW na karę śmierci. Wyrok został wykonany 14 października 1946 r. w Krakowie. Szczątki Tadeusza Gajdy potajemnie pogrzebano na cmentarzu Rakowickim. Odnalezione w 2017 r.
Statuetkę odebrał pan Tomasz Miśko – Zastępca Prezydenta Miasta Stalowej Woli a wręczył Arkadiusz Gołębiewski.
Drzwi do Wolności Festiwalu Filmowego NNW otrzymali:
– Ks. Biskup Edward Marian Frankowski. W 1980 r. został kapelanem NSZZ „Solidarność”, którego powstanie wspierał od początku. Wspierał działaczy „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola i w Regionie Ziemia Sandomierska. Organizował pomoc dla internowanych oraz represjonowanych przez władze komunistyczne, zwłaszcza podczas stanu wojennego. Celebrował msze za Ojczyznę. Represjonowany przez władze PRL za „wrogą postawę wobec ustroju i władzy w wystąpieniach z ambony”.
Statuetkę wręczył pan Tomasz Miśko Zastępca Prezydenta Miasta Stalowej Woli
– Śp. Stanisław Krupka. Działacz NSZZ Solidarność. Był jednym z najdłużej internowanych działaczy „Solidarności” z Polski południowo-wschodniej. Jeden z bohaterów filmu “Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”.
Statuetkę w imieniu śp. Stanisław Krupki odebrał Witold Sieczkoś przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Hucie Stalowa Wola a wręczył ją Jan Ruman, redaktor naczelny miesięcznika Biuletyn IPN.
Śp.Eugeniusz Kwiatkowski. Jako minister rządu II RP przyczynił się do powstania i zrealizowania pomysłu budowy portu w Gdyni. Patronował idei utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Statuetkę w imieniu odebrała pani Aneta Garanty – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Statuetka trafiła na ekspozycję w muzeum.  Wręczyła ją reżyser Anna Ferens, która tego samego dnia spotkała się z widzami po pokazie swojego filmu „Rzeczpospolita. Reaktywacja”.
Galę zakończył piękny koncert pt. „Solidarni” w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej przy Konkatedrze Matki Bożej Królowej Polski z udziałem solistów pod kierownictwem artystycznym Edwarda F. Horoszko i pod opieką merytoryczną Stowarzyszenia Artystycznego Stowart.
Serdeczne podziękowania dla dyrekcji i pracowników Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego i Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli za gościnność, zaangażowanie i profesjonalizm. Chcieliśmy też serdeczne podziękować: MENSA QUL i Fundacji Uniwersyteckiej w Stalowej Woli.
———————————————————————————————————–
Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich NoweFio na lata 2021-2030
i Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.