Kolejne wzruszające momenty i uhonorowania lokalnych bohaterów. Tym razem podczas Gali Retrospetyw Festiwalu NNW w Ciechanowie, czyli miejscu szczególnym, gdzie mocne są tradycje niepodległościowe i gdzie odbył się I Festiwal Filmowy NNW. Jak mówił dzisiaj podczas gali pan Dariusz Mosakowski dyr. SP im. Szczepana Dobosza ps ” Sieczka” w Sońsku,
“Dzięki Festiwalowi NNW nazwiska lokalnych bohaterów idą w świat”
Międzynarodowy Festiwal Filmowy podróżuje ze swoimi filmami po Polsce. Jak co roku, po czterodniowym Festiwalu w Gdyni, ruszyliśmy do mniejszych miejscowości, żeby w ramach Retrospektyw Festiwalu NNW pokazywać dokumenty, które w ramach konkursów i pokazów specjalnych były wyświetlane w Gdyni. W Ciechanowie w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki
27 października widzowie mogli zobaczyć nagrodzonego Złotym Opornikiem w konkursie Dokument Polski “1939.Oblężenie Warszawy” w reż. Eugeniusza Starky a po seansie spotkać się z reżyserem filmu, który barwnie opowiada o amerykańskim fotoreporterze Julianie Bryanie, którego zdjęcia nakręcone w Warszawie w 1939 roku zmieniły postrzeganie wojny na całym świecie.
“Staramy się co roku przyjeżdżać do Ciechanowa i cząstką tego naszego Festiwalu NNW i tym co dzieje się w Gdyni, tutaj się z państwem dzielić” – powiedział dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.
28 października mieszkańcy Ciechanowa mogli zobaczyć filmy: „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” w reż. Piotra Kloca, „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka, „Operacja Gryf” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego oraz „Formoza. Polskie jednostki specjalne” w reż. Tomasza Nowaka. Młodzież z ciechanowskich szkół mundurowych wzięła udział w zorganizowanych w kinie warsztatach filmowo-historycznych prowadzonych przez reżysera, operatora, fotografa i podróżnika Waldemara Czechowskiego.
Tradycją Retrospektyw jest także wyszukiwanie i honorowanie lokalnych bohaterów i honorowanie ich za niezłomną postawę statuetkami: Sygnet Niepodległości i Drzwi do Wolności. W tym roku w Ciechanowie otrzymali je żołnierze niezłomni, którzy za swoją służbę ojczyźnie spłacili najwyższą karę, a także działacze solidarnościowi. Uhonorowania zostały wręczone podczas Uroczystej Gali Retrospektyw Festiwalu NNW.
“Gdyby nie było takich ludzi, jak oni, dziś nie żylibyśmy w wolnym kraju”
– mówił o nagrodzonych Sygnetami Niepodległości opozycjonista Benedykt Pszczółkowski.
“Jesteśmy dumni z tego, że nasz patron, lokalny bohater ziemi sońskiej, jego życie jego dokonania, maja teraz charakter ogólnopolski. Dzięki temu festiwalowi, ci lokalni bohaterowie, którzy często oddawali swoje życie dla małych ojczyzn, stają się bohaterami całej Polski i całego narodu. Za to w imieniu całej społeczności szkolnej bardzo dziękuję” – powiedział pan Dariusz Mosakowski dyr. SP im. Szczepana Dobosza ps ” Sieczka” w Sońsku.
” To co jest istotne w takich Retrospektywach? Słyszeliśmy tu nie raz słowo “bezimienność” a takimi spotkaniami nadajemy imiona naszej historii najbliższej, lokalnej. Tej, którą mamy za płotem. I to jest najcenniejsze. Nadajemy imiona ludziom, którzy może nie wyważali Drzwi do Wolności, ale uchylali je, choćby tylko o milimetr ale dzięki temu my mogliśmy nabrać świeżego powietrza i spotkać się tu, czuć się swobodnie, swojsko, po naszemu” – mówił podczas gali pan Andrzej Pacek red. nacz. “Reduty – ciechanowskiego pisma historycznego”.
W czasie Gali Retrospektywy wręczona została także statuetka Przyjaciela Festiwalu NNW. Odebrał ją z rąk Arkadiusza Gołębiewskiego Prezes Zarządu Cedrob S.A. pan Włodzimierz Bartkowski.
SYGNETAMI NIEPODLEGŁOŚCI uhonorowani zostali w Ciechanowie:
– Szczepan Dobosz ps. „Sieczka” (pośmiertnie) – związany z gminą Sońsk działacz ruchu oporu, społecznik i aktywizator społeczności wiejskiej. Propagator oświaty. Dzięki niemu w Sońsku przed wojną powstała murowana szkoła powszechna. Po wybuchu II wojny światowej, kiedy Powiat Ciechanowski został włączony do III Rzeszy i narastał terror okupacyjny, Dobosz stanął w pierwszym szeregu konspiracyjnego ruchu ludowego w obwodzie ciechanowskim. W grudniu 1944 roku gestapowcy aresztowali w gminie sońskiej polskich działaczy ruchu oporu. Z Sońska do ciechanowskiego gestapo przywieźli 20 aresztowanych osób, a wśród nich Szczepana Dobosza. Był torturowany w czasie śledztwa a potem zamordowany przez gestapowców na dziedzińcu ciechanowskiego ratusza. Osierocił siedmioro dzieci. Dziś rozbudowana Szkoła Podstawowa w Sońsku nosi jego imię.
Nagrodę odebrali: wnuk śp. Szczepana Dobosza pan Witold Tomaszewski oraz pan Dariusz Mosakowski dyr. SP im. Szczepana Dobosza ps ” Sieczka” w Sońsku.
– Józef Jankowski ps. ”Płaz” (pośmiertnie) – w maju 1918 r. wstąpił do Błękitnej Armii gen. Hallera w szeregach której walczył w latach 1919 – 1920. W czasie okupacji niemieckiej od 1942 r. służył w AK. Po wojnie współpracował z oddziałem NZW sierż. Edwarda Dobrzyńskiego ps. „Orzyc”, „Żubr”, któremu udzielał kwatery. Służył również w WiN. Za swoją działalność aresztowany i skazany w 1948 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 5 lat więzienia. Siedział m.in. w tzw. „Toledo” a także w Rawiczu i Raciborzu, gdzie zmarł w 1952 r. Jego szczątki zostały odnalezione dopiero w 2020 w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. 6 października tego roku, 70 lat po śmierci, w Przasnyszu odbyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Jankowskiego ps. „Płaz”.
Nagrodę odebrał wnuk śp. Józefa Jankowskiego pan Dariusz Jankowski mówiąc –
” Uważam, że odnalezienie szczątków dziadka, kiedy w Polsce jest jeszcze tylu nieodnalezionych. I to, że mogłem w Belwederze odebrać w tym roku notę identyfikacyjną, to jest pewnego rodzaju cud. 30 osób tylko odebrało takie noty. Pomyślmy o tym ile jeszcze osób, bohaterów leży gdzieś w bezimiennych grobach. Należy ich nadal szukać”.
DRZWI DO WOLNOŚCI otrzymali w Ciechanowie:
– Stanisław Węgłowski (pośmiertnie) – poseł i opozycjonista. W latach 1980–1981 działał w „Solidarności”, był organizatorem związku w Biurze Geodezji w Ciechanowie, pełnił funkcję przewodniczącego komisji zakładowej. Swój pierwszy mandat poselski uzyskał w wyborach w 1989 roku. W 1990 stał na czele wojewódzkiego sztabu wyborczego Lecha Wałęsy w Ciechanowie. Potem był członkiem i posłem z ramienia Porozumienia Centrum z okręgu ciechanowsko-łomżyńsko-ostrołęckiego. Należał do Rady Ekonomicznej przy prezesie Narodowego Banku Polskiego. W 1992 stał się jednym ze współzałożycieli Ruchu dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego. Jego działalność przerwał wypadek, pan Stanisław zginął w wypadku drogowym w Załuskach w 1997 roku.
Nagrodę odebrał w imieniu rodziny pan Andrzej Pacek red. nacz. “Reduty – ciechanowskiego pisma historycznego”.
– Benedykt Pszczółkowski – polityk, rolnik, senator I kadencji, działacz samorządowy. W latach 1980-1981 był aktywnym działaczem „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Od 1989 r. wybrany z ramienia Komitetu Obywatelskiego pełnił funkcję senatora I kadencji. Zasiadał w Radzie Społecznej Doradztwa Rolniczego, był członkiem zarządu Mazowieckiej Izby Rolniczej. Za działalność w samorządzie rolniczym został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi . W 2006 r. i 2010 r. wybierany do sejmiku mazowieckiego. Wszedł w skład regionalnych władz PiS, a także w skład zarządu oddziału północno-mazowieckiego PTL.
Odebrał nagrodę osobiście.
– Dr. Halina Krośnicka-Maciąga – lekarka, rodowita Ciechanowianka. Jako lekarz ciągle doskonaliła się w swoim zawodzie, robiąc przez lata kolejne specjalizacje, w dziedzinie dermatologii oraz wenerologii. Wspomagała, leczyła, przyjmowała opozycjonistów. W okresie stanu wojennego pomogła wielu z nich m.in. panu Waldemarowi Nicmanowi.
Odebrała nagrodę osobiście.”Okres stanu wojennego był wyjątkowo trudny, ale starałam się pomagać jak potrafiłam ludziom, którzy walczyli o wolność. Dziękuję za to wyróżnienie” – powiedziała pani Halina.
Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Ciechanowie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.