Archiwa – inspiracja dla filmowców

Ważną debatą, która dziś odbyła się na 15. Festiwalu NNW była debata Zasoby Archiwów Państwowych – niewyczerpane źródło inspiracji i twórczości filmowej, w której udział wzięli dr Lucyna Harc (zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych, Uniwersytet Wrocławski), Magdalena Wiercińska (dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie), dr Krzysztof Kowalczyk (dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie). Dyskusja o możliwościach sięgania do archiwów państwowych dla filmowców, ale nie tylko. Archiwa mają ogromne zasoby, które mogą wesprzeć produkcje filmowe, zarówno dokumentalne jak i fabularne.

Zgłaszają się artyści chcący wykorzystać do filmu pomieszczenia archiwalne – pracowanie naukowe, są zwykle one bardzo plastyczne, siedziby archiwów mieszczą się często w starych, zabytkowych kamienicach. Ostatnio był kręcony w Warszawie obraz na potrzeby Netflixa. Współpraca archiwów z mediami się wydarza cały czas, ale pracownicy archiwów apelują o nawiązywanie współpracy, warto przekazywać, co jest potrzebne, gdyż zbiory archiwalne są tak ogromne, że trudno domyślić się, czego artystom potrzeba. Archiwa mają w swych magazynach m.in. dokumenty, listy, teczki osobowe, filmy, programy telewizyjne, nagrania audio, plakaty, ulotki.

Stąd potrzeba jest komunikacji zewnętrznej i tworzone są stanowiska do spraw popularyzacji zasobów, starają się docierać do filmowców, ale i do zwykłych ludzi, by wyjaśniać, po co są archiwa, przekazywać transfer wiedzy z pokolenia na pokolenie. Stworzono portal szukajwarchiwach.gov.pl W dobie cyfrowej, kiedy jest mnóstwo interakcji społecznych, instytucje muszą przypominać o swoim istnieniu.

Szczególnie ważna jest popularyzacja i komunikacja dla osób młodych, przy wykorzystaniu nowych technologii. Oczywiście są realizowane lekcje archiwalne, ale też konkursy, co jest atrakcyjniejsze – np. „Pokaż swoją pamiątkę rodzinną”, konkurs dla najmłodszych.

Archiwa komentują swoimi zasobami to, co akurat dzieje się w przestrzeni publicznej, rocznice, dyskusje toczące się w społeczeństwie.

Patronat Honorowy nad 15. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia

Festiwal został Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury
Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Partnerem Generalnym 15. Festiwalu NNW jest Energa z Grupy ORLEN
Za wsparcie festiwalu dziękujemy również: Grupie PZU, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji BGK, Fundacji Grupy PKP
Partnerzy Instytucjonalni Festiwalu: Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego, Polska Fundacja Narodowa, Archiwa Państwowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Patronem Medialnym Festiwalu jest Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio i Polskie Radio 24
Dziękujemy również pozostałym Partnerom i Patronom Medialnym