27 i 28 maja Retrospektywa Festiwalu NNW w Sońsku i Ojrzeniu

Pokazy filmów, żywe lekcje historii oraz warsztaty filmowe przygotowaliśmy w ramach bogatego programu Retrospektywy Festiwalu NNW, która odbędzie się 27 i 28 maja i jest dedykowana mieszkańcom gmin Sońsk i Ojrzeń. To kolejna z cyklu Retrospektyw Festiwalu, święto kina opowiadającego o historii najnowszej, spotkania ze świadkami historii oraz lokalnymi działaczami społecznymi.

W programie bezpłatne pokazy filmów, uhonorowania bohaterów a także dedykowane młodzieży warsztaty filmowe, wystawy historyczne i żywe lekcje historii. Retrospektywy zakończy Uroczysta Gala Retrospektywy w sali widowiskowej OSP w Sońsku, którą poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Retrospektywy to Festiwal Filmowy NNW w pigułce. Od ponad 11 lat organizatorzy wydarzenia pokazują w miastach całej Polski filmy prezentowane na NNW w Gdyni. Podobnie będzie w Sońsku. 

Pierwszego dnia Retrospektywy, w poniedziałek 27 maja, zaplanowano m.in.  profesjonalne warsztaty filmowe dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sońsku, w tym spotkanie ze świadkiem historii ks. Wiesławem Maruszewskim oraz warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Ojrzeniu, w tym spotkanie ze świadkiem historii  Piotrem Palińskim – synem słynnego olimpijczyka Ireneusza Palińskiego, dwukrotnego medalisty olimpijskiego i wielokrotnego medalisty mistrzostw świata i Europy w podnoszeniu ciężarów. Przygotowano też dla młodzieży pokaz filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, wystawę o Misiu Wojtku z Armii Andersa oraz o Zbrojnym Podziemiu Niepodległościowym na Północnym Mazowszu.  Będą również projekcje filmów “1939 Oblężenie Warszawy” i “Kochankowie z lasu”.

Projekt warsztatów filmowych realizowany jest we współpracy z powiatem ciechanowskim w ramach dofinansowania otrzymanego z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego “Mazowsze dla młodzieży”.

We wtorek 28 maja w sali widowiskowej OSP w Sońsku odbędzie się uroczysta Gala Retrospektywy Festiwalu NNW, podczas której bohaterom walki o wolność i niepodległość wręczone zostaną Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Galę poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Galę zakończy koncert młodzieżowego zespołu muzycznego Czarne Koty oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Sońsku. Po gali zaplanowano spotkanie autorskie z Krzysztofem Ziemcem i pokaz filmu “Naukowa Kawaleria” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.

Dzięki Festiwalowi NNW nazwiska lokalnych bohaterów idą w świat a mieszkańcy miejscowości w całej Polsce oglądają filmy pokazywane i nagradzane co roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Naszą misję docierania z opowieściami o historii i drogach do wolności realizujemy już ponad 11 lat. Odwiedziliśmy niemal sto miejscowości w Polsce i na świecie. Nasz kalendarz zapełniają zaproszenia z kolejnych miast i gmin” – informują organizatorzy. Podczas Retrospektyw odbywają się pokazy filmów, koncerty, spotkania ze świadkami historii, żywe lekcje historii, wystawy, koncerty, debaty historyczne i wszechstronne warsztaty filmowe dla młodzieży. Bardzo ważnym wydarzeniem w trakcie każdej Retrospektywy jest uhonorowanie ostatnich świadków historii. Laureaci otrzymują Sygnety Niepodległości – wyróżnienie przyznawane bohaterom walczącym o wolność i niepodległość kraju oraz Drzwi do Wolności – wyróżnienie przyznawane za odwagę oraz poświecenie bohaterom drugiego planu. Projekt aktywizuje młodzież z mniejszych miast i wsi do działania, wspiera rozwój ich filmowej i historycznej pasji.

————————————————–

Organizatorem Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Sońsku jest Stowarzyszenie Scena Kultury

Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.