Trwa retrospektywa NNW we Wrocławiu

Trwa retrospektywa NNW we Wrocławiu

 

W środę koncertem Orkiestry Wielkich Bębnów, gdzie każdy wchodzący miał możliwość wybicia Pulsu Wolności,  rozpoczęła się dwudniowa Retrospektywa Festiwalu NNW w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Poza pokazami filmów, koncertami, wystawami i spotkaniami ze Świadkami Historii, odbył się również ważny panel poświęcony aktywacji lokalnych środowisk pozarządowych.

 

Dyskusja była formą kontynuacji niedzielnego spotkania organizacji pozarządowych z premierem Piotrem Glińskim. Nowopowstała Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej ma na celu zrzeszanie podmiotów trzeciego sektora. Koncentrację sił i zbudowania podłoża do współpracy między różnymi środowiskami pozarządowymi. Wrocławski panel prowadzony przez Sylwię Krasnodębską reprezentującą Stowarzyszenie Scena Kultury dotyczył kwestii  aktywizacji środowisk lokalnych, szukania liderów i pozyskiwania dotacji przez NGO. Uczestniczki panelu – Ilona Gosiewska, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen i Małgorzata Suszyńska – wiceprezes stowarzyszenia podkreślały, jak ważna jest rola wolontariatu w budowaniu postaw obywatelskich. Krasnodębska pytała o kwestie związane z pozyskiwaniem dotacji, zwracając uwagę na fakt, że wiele organizacji funkcjonuje od projektu do projektu, nie będąc w stanie zapewnić sobie ciągłości funkcjonowania w bezpiecznych warunkach finansowych. – Pieniądze są szalenie ważne, ale to nie one są najważniejsze. Kluczowe jest zaangażowanie i dobra wola działaczy – mówiła prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen. Obecny na Retrospektywie Artur Lis- prezes Stowarzyszenia Makata, a jednocześnie dyrektor Domu Kultury w Łochowie zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia powszechnego programu aktywizacji i profesjonalizowania Organizacji Pozarządowych zajmujących kultywowaniem najnowszej historii Polski. Środowisko, które przez lata było marginalizowane w decyzjach w przyznawaniu środków na swoje działania, dzisiaj z trudem odbudowuje swój potencjał organizacyjny pozwalający na skuteczne aplikowanie o granty. Sprzymierzeńcem organizacji nie są także szeroko rozbudowane procedury składania i rozliczania wniosków, które skutecznie zniechęca mniejszych wnioskobiorców. Do nich należy właśnie skierować szczególną pomoc. Krasnodębska podkreśliła, że debata ta jest początkiem cyklu spotkań, których organizatorem jest Stowarzyszenie Scena Kultury we współpracy z Fundacją PZU,  mających na celu szukanie rozwiązań pomocnych w usprawnieniu działania organizacji pozarządowych.

Poza panelem wśród filmów ważnym punktem był pokaz filmu Ewy Szakalickiej, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Autorka była laureatką:  Nagrody Dyrektora Festiwalu, Nagrody im. Janusza Krupskiego, a także wyróżnienia w Głównym Konkursie Filmowym na tegorocznej edycji Festiwalu NNW w Gdyni. Pokazem towarzyszącym Retrospektywie był  filmu rapera Pawła Przewoźnego „SW-Historia Solidarności Walczącej”. – O Solidarności Walczącej nie wiedziałem wcześniej nic. Zabierając się za produkcję tego filmu musiałem poznać jej historię od podstaw. Odkryłem, że wśród nas są prawdziwi bohaterowie. Teraz jeżdżę do szkół i pokazuję uczniom mój film. Specjalnie skonstruowałem go tak, by trwał 35 minut. Zachęcam uczniów, by i oni zainteresowali się najnowszą historią naszego kraju. Młodzież potrzebuje ruchomego obrazka, by się czymś zainteresować. Ja im to dostarczyłem – mówił reżyser. Filmowiec powiedział, że trwają rozmowy z TVP na temat emisji filmu.
Na zakończenie pierwszego dnia odbyły się koncert rapera Sova oraz widowisko muzyczne „Żródło- nuty Szymanowskie” z gościnnym występem artystów Orkiestry Wielkich Bębnów.

 

Wrocławska retrospektywa Festiwalu NNW potrwa do czwartku.

 

Organizatorami Retrospektywy Festiwalu NNW jest Centrum Historii Zajezdnia, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Stowarzyszenie Scena Kultury, IPN, Grupa Historyczno-Edukacyjna Młot i Fundacja PZU.