New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

Idea

Projekt „Młodzi dla Historii” to integralna część Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Jego ideą jest nie tylko upamiętnianie trudnej polskiej drogi do wolności, ale też i rozbudzenie w najmłodszych pokoleniach zainteresowania, a wręcz głodu jej poznania. Stąd też pomysł projektu artystyczno-edukacyjnego MdH, który co roku poszerza swoją ofertę programową, proponując nowe i coraz bardziej różnorodne możliwości prezentacji prac.

Głównym celem projektu, jest niekonwencjonalne przekonanie młodych ludzi do tego, że nasza przeszłość jest niezwykle ciekawa, a historie, które skrywają rodzinne albumy mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu, spektaklu teatralnego czy muzyki.

Dlatego Festiwal NNW zachęca młodzież gimnazjalną i licealną do poszukiwania bohaterów lokalnych, przywracania ich pamięci zbiorowej, do pokazywania ludzi, którzy swoje życie poświęcili walce o wolną Polskę­ w ponurych latach 1939 – 1989.

Dzięki uczestnictwu w jednym z trzech wybranych przez siebie modułów projektu: filmowym, teatralnym lub stylizacyjnym, mogą w atrakcyjny i nowoczesny sposób zaangażować się w proces poznawania i upamiętniania losów swoich bohaterów, tworząc autorskie projekty.

Ważnym elementem MdH są konkursy oraz warsztaty z profesjonalistami.

Projekt kończy uroczysta Gala, podczas której autorzy najlepszych prac: filmowych, teatralnych oraz stylizacji modowej, otrzymują cenne nagrody, a ich prace przez kolejne miesiące są prezentowane w wielu miastach Polski.

Co ważne, ten projekt to nie tylko konkursy i warsztaty ale również uczestnictwo w niepowtarzalnych wydarzeniach z udziałem świadków historii, historyków, współtworzenie wydarzeń artystycznych, widowisk plenerowych czy udział w koncertach gwiazd jazzu, poezji śpiewanej czy rocka.

W tym roku projekt „Młodzi dla Historii” odbędzie się w dniach 27 – 29 września.